Gündem Haberleri

  Annan, Derviş’i UNDP Başkanlığı’na aday gösterdi

  Doğan ULUÇ / NEW YORK
  23.03.2005 - 01:56 | Son Güncelleme:

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan, CHP Milletvekili Kemal Derviş’i BM Kalkınma Programı (UNDP) başkanlığına aday gösterdi.

  Annan’ın Sözcüsü Fred Eckhard, Genel Sekreter tarafından belirlenen kısa aday listesinde adı yer alan Derviş’le birlikte diğer adayların BM üst düzey yöneticilerinden oluşan bir seçici heyet tarafından birkaç hafta içinde mülakata alınacağını bildirdi.

  191 ÜLKEYE MEKTUP:

  BM’ye üye 191 ülkenin hükümetlerine genel sekreter Annan’ın birer mektup göndererek UNDP başkanlığına aday göstermelerini istediğini belirten sözcü, ‘Annan’ın 24 ocak 2005’te BM’ye üye ülkelere gönderdiği mektuba 10 Mart’a kadar yanıt verilmesi gerekiyordu. Süre bittiğinde 13 ülkeden aday gösterildiği ortaya çıktı. İlk elemede adaylar altıya indi. Bu altı aday içinde Kuveyt, İngiltere, Türkiye, Japonya, Norveç ve Hollanda’nın adayları bulunuyor’ diye konuştu. Eckhard, seçilecek adayın Annan’a bildirileceğini ve adayla nihai mülakatın da Annan tarafından yapılacağını ifade etti.

  JAPON ADAY ZORLAR:

  İngiltere’nin adayının Lordlar Kamarası Başmanı Baronezs Valerie Amos olduğu belirtilirken, adaylar içerisinde Derviş gibi Dünya Bankası’nda daha önce çalışmış olan Hollanda’nın adayı Ad Melkert bulunuyor. Derviş’i en fazla ekonomik gücünden dolayı Japonya’nın adayı Kaoru İshikawa’nın zorlayacağı tahmin ediliyor. 166 ülkenin temsil edildiği UNDP Dünya Bankası’yla ortak çalışıyor. BM’ye yakın çevreler, Derviş’in şansının büyük olduğunu ifade ediyorlar.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı