Gündem Haberleri

  Annan’dan Pakistan'a daha fazla yardım çağrısı

  NEW YORK (A.A)
  20.10.2005 - 08:56 | Son Güncelleme:

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Pakistan'da meydana gelen depremin vurduğu felaketzedelere yapılan yardımların azlığını eleştirerek, onbinlerce insanın hayatının tehlikede olduğu bölgeye daha fazla yardım yapılması çağrısında bulundu.

  Annan, açıklamasında, felaket bölgesindeki lojistik sıkıntılara da dikkat çekerek helikopterler ve hayati ihtiyaçların acilen karşılanamaması durumda depremin yerle bir ettiği ulaşılması zor bölgelerdeki en az 10 bin çocuğun bir-iki hafta içinde hayatını kaybedeceğini söyledi.

  Yardım faaliyetlerinin artırılmaması durumunda bölgede ikinci bir ölüm dalgasının meydana geleceği uyarısında bulunan Annan, depremzedeler için hala kış şartlarına uygun 450 bin çadır ve geçici barınağa, 2 milyon battaniye ve uyku tulumuna ihtiyaç bulunduğunu kaydetti.

  "LOJİSTİK AÇIDAN BM'NİN KARŞILAŞTIĞI EN ZOR YARDIM FAALİYETİ"

  Resmi rakamlara göre depremin en az 47 bin kişinin ölümüne, 67 binden fazla kişinin yaralanmasına, 3 milyon civarındaki insanın da evsiz kalmasına yol açtığını hatırlatan Annan, bölgedeki yardım çalışmalarının, lojistik açıdan BM'nin bugüne kadar karşılaştığı en zor yardım faaliyeti olduğuna işaret etti.

  Annan, bundan dolayı ve yaklaşan kış koşulları yüzünden yardım faaliyetlerinde kullanılmak üzere 500 milyon ila 1 milyar dolarlık bir acil yardım fonuna ihtiyaç duyulabileceğini söyledi.
  Bugüne kadar yapılan yardımların az olduğunu belirten Annan, yapılan 312 milyon dolarlık acil yardım çağrısı için şu ana kadar sadece 37 milyon dolarlık yardım vaadinde bulunulduğunu ve bunun da çağrının sadece yüzde 12'sine denk geldiğini kaydetti. Annan, tsunami felaketi sonrasında yapılan yardım çağrısındaki miktarın yüzde 80'inin ise felaketin ilk 10 gününde toplandığını hatırlattı.

  NATO ve İslam Konferansı Örgütü gibi uluslararası örgütleri Pakistan'a yardım için üyelerinin tüm imkanlarını seferber etmeye çağıran Annan, “Helikopterlere, kamyonlara, vinçlere, barınaklara ve tedavi imkanlarına, battaniye, soba, su ve hijyen ekipmanları ile gıda maddelerine ihtiyaç var” dedi. Cenevre'de gelecek hafta bir yardım konferansına katılacağını söyleyen Annan, bu konferansa bütün ülkelerin en üst seviyede katılmasını beklediğini kaydederek, yardım konusunda konferanstan olumlu bir sonuç umduğunu ifade etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı