Gündem Haberleri

  Anlatmak için Yaşamak

  Hürriyet Haber
  22.09.2005 - 17:32 | Son Güncelleme:

  Gabriel Garcia Marquez
  Çeviren: Pınar Savaş
  Can Yayınları

  Anlatmak için Yaşamak

  Yüzyıllık Yalnızlık, Benim Hüzünlü Orospularım, Başkan Babamızın Sonbaharı, Kırmızı Pazartesi, Kolera Günlerinde Aşk, Kötü Saatte, Labirentindeki General, Yaprak Fırtınası, Hanım Ana’nın Cenaze Töreni, Bir Kaçırılma Öyküsü gibi kitaplarıyla tanınan ünlü Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez, şimdi de yaşamının "gizemini" satırlara döküyor. Marquez'in yaşamöyküsünü anlattığı "Anlatmak İçin Yaşamak” adlı kitap okurla buluşuyor.

  “İnsanın yaşadığı değildir hayat, aslolan hatırladığı ve anlatmak için nasıl hatırladığıdır” diyen Márquez, Anlatmak İçin Yaşamak adlı kitabında bu yaklaşımının somut örneğini gösteriyor.

  Kitap bir roman tadında okunacak nitelikte olmasının yanı sıra, bir yazarın kendi üslûbunu biçimlendirir ve geliştirirken hangi özelliklere sahip olması konusunda da yol gösteriyor: Yaşam deneyimi ve güçlü bir bellek, yazarın anlatımında ne denli önemliyse, edebiyat, felsefe, sosyoloji, psikoloji alanlarında geniş bir bilgi birikimi edinmenin ve yaşadıkları, yazdıkları üzerine başkalarıyla yoğun tartışmalara girmenin de o denli önemli olduğu anlaşılıyor.

  Büyülü gerçekçilik akımının en usta kalemi diye tanımlanan Gabriel García Márquez’in Anlatmak İçin Yaşamak adlı kitabı, sadece İspanya’da bir haftada 300,000 adet satarak rekor kırdı. Dünyanın her yerinde aynı ilgiyle karşılanan bu kitap, okurlarına yalnızca bir başyapıt okuma keyfi vermekle kalmıyor; aynı zamanda yaşamı dolu dolu yaşayabilmek için nasıl keskin bir gözlemci olmak gerektiğini de öğretiyor...

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı