Gündem Haberleri

  Anlaşılan yine cama bakmamış

  Okan KONURALP
  06.02.2011 - 01:13 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs’la ilgili sözlerini değerlendiren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Anlaşılıyor ki yine cama bakmadan konuşmuş. Bir ülke başbakanına ‘besleme’ sözü yakışmaz” diye konuştu.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sosyalist Enternasyonal Başkanı ve Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun Mısır ziyaretine atıfla, “Oraya ilk gidenin Türk Başbakanı olmasını ve ‘Halkın taleplerine kulak verin’ demesini isterdik” dedi. 47’nci Münih Konferansı’nın ikinci gününde basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Kıbrıs’la ilgili sözlerine de, “Anlaşılıyor ki yine cama bakmadan konuşmuş. Bir ülke başbakanına ‘besleme’ sözü yakışmaz” tepkisini gösterdi. Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

  Tehdit gibi sözler

  “Çok ayıp ‘besleme’ tanımı. Kaldı ki biz KKTC ile ilgili bedel ödemiş bir ülkeyiz. Uluslararası arenada onların haklarını koruduk. Şimdi çıkıp ‘Bize biat edeceksiniz. Tek bir eylem dahi yapmayacaksınız’ sözleri tehdit gibi. Bakalım Başbakan’ın bu sözlerini kim düzeltecek? Benim tahminim Dışişleri Bakanı’nın düzelteceği yönünde. Nitekim Mısır’la ilgili sözlerini düzeltmiş.

  Mısır’la ilişkileri bozdu

  Azerbaycan’la da ilişkimiz eskisi gibi değil. Yunanistan Başbakanı Türkiye’ye gelip ağzına geleni söyledi. Başbakan’ın ‘Tribünden izlemeyeceğiz’ açıklaması Mısır’la ilişkilerimizin bozulmasına neden oldu. Oysa, bir ülkenin Başbakanı, başka bir ülkede meydana gelen karışıklıklarda, bunun bir an önce son bulması dileğinde bulunur. Erdoğan o açıklamasıyla, ülkenin içişlerine karışmış oluyor. Mısır’daki gelişmelerle ilgili olarak söz sahibi olmayı Başbakan’ın açıklamalarıyla kaçırdık. Merak ediyorum, sahaya indiğinde ne yapacak? Türkiye, Mısır ve Tunus gibi ülkeler için örnek ülke, model ülke olarak sunuluyor. Özellikle biz Türkiye’de gelişmeleri bu çerçevede de değerlendiriyoruz. Ancak, iki günlük konferansın Ortadoğu’yla ilgili bölümü dışında, Mısır ve diğer ülkelerdeki gelişmelerin değerlendirilmesine karşın, Türkiye sözünün hiç geçmemesi dikkat çekici.”

  STK’larla işbirliği

  Seçimlerde, sandık güvenliği için CHP üyelerinin yanı sıra yaklaşık 100 STK’yla işbirliği yapacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Öte yandan Doğu ve Güneydoğu illerinin hemen hemen tümünde adayları merkezden belirleyeceğiz. 35-40 arasında ilde ön seçim ya da eğilim yoklaması yapmayı planlıyoruz. Adaylık başvuruları konusunda rekor bekliyoruz. CHP’nin hazineden alacağı seçim yardımının yanı sıra vatandaşlarımızın özellikle de üyelerimizin aktif katılımını bekliyoruz. GSM şirketleriyle görüşmelerimiz sürüyor. SMS desteği yoluyla yardım toplamayı planlıyoruz. Bizi en çok zorlayacak olan TV’lerdeki parti reklamlarının yüksek rakamlara ulaşması.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı