Gündem Haberleri

  Anlaşamasak bile hep konuşmalıyız

  Cansu ÇAMLIBEL
  01.08.2009 - 01:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani, Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olmasıyla başlayan yeni dönemdeki ikili ilişkileri Hürriyet’e değerlendirdi.

  Davutoğlu’nu ’çok bilgili, nazik ve hoş’ olarak tanımlayan Bakoyani’nin iki ülke arasındaki sorunlu konularla ilgili sözlerinin ana hatları şöyle:

  Türk jetlerinin adalarımız üstünde uçuşları uluslararası hukuka aykırı. Kıbrıs’ta çözüm arayan Rum tarafı. Biliyorum ki çözüme dünden razılar. Türkiye’nin limanları açmak ve Rumlarla ilişkileri geliştirmek için hálá zamanı var.

  YUNANLI gazetecilere göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Dışişleri Bakanı iken iyi bir diyalog yakalayan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani’nin Ali Babacan ile ilişkisi aynı yakınlıkta olmadı. Peki Yunanistan’da çok büyük yankı bulan Ahmet Davutoğlu’nun bakanlığı döneminde Bakoyani nasıl bir diyalog bekliyor? Bakoyani’nin bu soruya yanıtı oldukça diplomatik ancak ince mesajlar da barındırıyor:

  "Sayın Davutoğlu ile daha önce de görüşmüştük, ancak bakan olduktan sonra ilk kez Korfu’da görüştük. Kendisi çok bilgili, nazik ve hoş bir insan. İlk izlenimlerim bunlar. Dış politikada önemli olan bakanların güçlü temeli olan ilişkiler kurmalarıdır. Benim de Sayın Davutoğlu ile ilişkimde bu unsur çok önemli olacak. Kendisi ile sağlam temellere dayalı bir işbirliği geliştirmeyi dört gözle bekliyorum."

  Yunanistan Dışişleri Bakanı diğer sorularımızı ise şöyle yanıtladı:

  Türk jetleri evlerimizin 300 m üstünden uçuyor

  Hükümetiniz Ege’de Türk uçakları tarafından Yunan adaları üzerinde yapılan uçuşlarda bir artış olduğunu ve bundan duyulan rahatsızlığı sıkça dile getiriyor. Hatta FRONTEX’ten yardım istediğiniz söyleniyor. Bu sorunu nasıl aşmayı planlıyorsunuz?

  Türk askeri uçaklarının Yunan adaları üzerindeki uçuşları uluslararası hukuka aykırı ve aynı zamanda çok tehlikeli, çünkü kaza olasılığını ciddi şekilde artırıyor. Hatırlarsınız, 2006’da benzer bir kaza Yunan pilot Illakis’in hayatına mal olmuştu. Türk jetlerinin Agathonisi Adası’nın sadece 300 metre üzerinde evlerin /images/100/0x0/55ea684ff018fbb8f87de8bfçatılarına yakın uçması ne Ege’deki statüyü değiştirecek ne de Türkiye’nin iddialarının doğruluğunu kanıtlayacak. Bu sadece adalardaki insanları korkutur ve Yunanistan’ı gereksiz yere provoke eder. Türk jetlerinin Agathonisi Adası’nın sadece 300 metre üzerinde evlerin çatılarına yakın uçması ne Ege’deki statüyü değiştirecek ne de Türkiye’nin iddialarının doğruluğunu kanıtlayacak. FRONTEX, AB tarafından üye ülkeler arasında sınır güvenliği konusunda işbirliği ve yasadışı göçle mücadele için kurduğu özel ve bağımsız bir birim. 2001 yılında Yunanistan ve Türkiye yasadışı göç için geri dönüş anlaşması imzaladı, ancak Türkiye bunu bugüne kadar tam olarak uygulamadı. Benim pozisyonum çok net; işbirliğini çatışmaya tercih ediyorum.

  Gelin, Ada’daki iki lidere inanalım ve şans verelim

  Geçen haftalarda KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında, Cumhurbaşkanı Gül, Ada’daki müzakerelerin yıl sonuna kadar çözümle tamamlanması konusunda Türk tarafının beklentisini dile getirdi. Siz Rum Yönetimi’ni 2009 içinde bir çözüm için cesaretlendiriyor musunuz?

  Dürüst olmak gerekirse, soruna acil çözüm arayan aslında Rum tarafı. Biliyorsunuz göçmenlerin çoğunluğu Kıbrıslı Rumlar ve eminim ki çözüme dünden razılar. Bu kábusun bitmesi için doğru zaman. Sözlerimde çok dikkatli olmak istiyorum, çünkü önemli olan Sayın Hristofyas ve Sayın Talat’ı barış içinde müzakere ve çözüm için bırakmalıyız. Ben Türk dostlarıma özel sohbetlerde söyledim, şimdi de kamuoyuna söylüyorum: Türk yetkililerden devamlı gelen "yeni ortaklık" ve "kurucu devletler" kurulması yönündeki açıklamalar ile güvenlik ve garanti konularının tartışılamayacak kırmızı çizgiler olduğu yönündeki beyanatlar sürece fayda sağlamıyor. Gelin Ada’daki iki lidere inanalım ve onlara bir şans verelim.

  ’Ahde vefa’ Avrupalılar için en önemli ilkelerden

  AB’nin, Türkiye’nin limanlarını Rum gemi ve uçaklarına açması konusunu yeniden değerlendireceği kasım ayına kadar Ada’da çözüm olmazsa ne olacak?

  Biliyorsunuz, Türkiye kendisini Ankara protokolüne bağlamıştır. AB sürecinde yol haritası olan Müzakere Çerçeve Belgesi de Türkiye’nin Rum Yönetimi ile ilişkilerini normalleştirmesi için çağrı yapıyor. "Ahde vefa" Avrupa’nın önemli ilkelerinden biridir. Ben inanıyorum ki Türkiye’nin önünde AB’ye karşı yükümlülüklerini yerine getirmek için hálá yeterli zamanı var. Ben de bunun için Türkiye’yi cesaretlendirmek istiyorum.

  Türkiye’ye geleceğim

  Doğu Akdeniz ve Ege’deki son gerginliklerden sonra Türkiye’ye yapmayı planladığınız ziyareti iptal ettiğiniz iddia edildi.

  Sayın Davutoğlu’na daveti için teşekkür ettim ve kabul ettim. Benim güçlü inancım odur ki, iki ülke konuşmayı hiçbir zaman kesmemeli, anlaşamadığımız konularda bile. Korfu’da başlattığımız diyaloğun iki ülke için de faydalı bir şekilde devam etmesini istiyorum. Türkiye ziyaretim için en uygun zamanı araştırıyoruz.

  Ruhban Okulu’nun açılması en çok Türkiye’ye yarar

  TÜRK yetkilileri Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılabileceği yönünde sinyaller veriyor. Türkiye, bu okulun açılması ile Batı Trakya’daki Türk azınlığının haklarının verilmesinin eş zamanlı olması gerektiğini savunuyor. Bu konuda son zamanlarda Türk Hükümeti ile bir görüşmeniz oldu mu?

  AB’nin eski üyelerinden biri olarak, Yunanistan, Batı Trakya’daki Müslüman vatandaşların lehine bir "olumlu eylem" politikası uyguluyor. Bu haklara saygı gösterilmesi hiçbir şekilde iki ülke arasında ikili bir sorun değildir. Vurgulamak istediğim şu ki; bu iki konu arasında mütekabiliyet aramak, modern dünyadaki tüm insan hakları kavramlarına ters düşer. 21. yüzyılda insan haklarının korunması, siyasi çıkarlara hizmet edemez. Heybeliada konusunda Türkiye’de devam eden tartışmayı büyük ilgi ile takip ediyorum. Avrupa’da ve Amerika’da birçok insan, ekumenik patrikhanenin Türkiye için önemli bir değer olduğuna inanıyoruz. Patrikhane ısrarlı bir şekilde Türkiye’nin Avrupa hedefini desteklemiş bir kurumdur. Patrik Barthalemous da Türkiye’nin dünyadaki en iyi elçilerinden biridir. Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması bütün dünyada Türkiye’nin Avrupa yoluna ve reform sürecine bağlılığının bir kanıtı olarak yorumlanacaktır.

  Gizlice çok sigara içtik

  YUNANİSTAN’ın eski başbakanlarından olan Kostas Mitçotakis’in kızı olan Dora Bakoyani, dünya siyasetindeki ender kadın liderlerden. Başbakan Karamanlis’in Yeni Demokrasi Partisi’nin bir sonraki liderinin Bakoyani olacağına kesin gözü ile bakılıyor.

  Politikacılar da insan

  Bakoyani önemli toplantı ve zirvelerin arasında verilen molalarda yaptıkları şaka ve esprilerin zor konular ile uğraşırken nefes aldıkları anlar olduğunu anlatıyor. "Politikacılar da insan. Sabah 6’dan gece yarılarına kadar çalışıyoruz. Elbette molaya da şakaya da ihtiyacımız var." AB Dışişleri arasında espri konusuna dönüşen bir hikáyesini de bizimle paylaşıyor: "Ben, Alman meslektaşım Steinmeier ve Hollandalı meslektaşım Verheugen oplantı aralarında Belçikalı görevlilere yakalanmadan sigara içmenin yollarını arardık. Şimdi üçümüz de sigarayı bıraktık ve Belçikalıları gördüğümüzde ’Bakın yasadışı hiçbir şey yapmıyoruz’ diyoruz."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı