Gündem Haberleri

  Ankart 'şehir kart' olacak

  A.A.
  03.10.2007 - 14:49 | Son Güncelleme:

  Antalya'da tramvaylarda denenmeye başlanılan “akıllı kart” Ankart'ın 'şehir kartı' haline geleceği bildirildi.

   Antalya'da toplu taşıma araçlarında kullanılacak olan akıllı kart sistemleri ihalesini kazanan Kart Teknoloji Hizmetleri AŞ (ANTKART) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yiğit Tuncel, düzenlediği basın toplantısında, kamuoyunda tartışılan akıllı kart 'Antkart' ile ilgili bilgi verdi. Modern şehircilik anlayışı gereği kartlı sistemin Türkiye'de 27 ilden sonra Antalya'da da kullanılmaya başlanacağını belirten Tuncel, tramvayda ulaşımın Antkart ile Ramazan ayında yüzde 50 indirimli olarak başlandığını söyledi. Toplu taşıma araçlarında 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanacak kart sisteminin para yerine kullanılacağını anlatan Tuncel, “Bu tarihten itibaren toplu taşıma araçlarında nakit para kullanmak daha pahalı olacak” dedi.

  Antkartın 10 YTL'den satışa sunulduğunu anlatan Tuncel, bu kartların 161 halk otobüsü, 661 adet dolmuş ile tramvayda kullanılacağını, ileride taksilerde de kullanılmasına başlanılacağını belirtti. Tuncel, şunları kaydetti:
  “Antalya'da toplu taşıma araçlarında para yerine kart sistemi ile ödeme yapılması uygulaması deneme amaçlı başladı. 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren tüm toplu taşıma araçlarında kullanılmaya başlanılacak. 10 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Bu uygulamaya tüm toplu taşıma araçları dahil olacak. 6 firmanın katıldığı ihaleyi bizim firmamız kazandı. Belediyeye yılda 2 milyon 540 bin YTL ödeme yapacağız. Ancak, fiyat tarifelerini belediye belirleyecek.”

  Kartlı sistem uygulamasıyla taşıma sisteminin modernleşeceğini, toplu taşıma sisteminin kayıt altına alınacağını ifade eden Tuncel, “Taşıt sahiplerine de her hafta ödeme yapılacak. Antalyalılara en iyi hizmeti vermek amacıyla Antkart güvencesi ve yüksek teknolojimizle, 2008 yılında bilet, yer, mesafe ve durağı tanımlayacak cihaz ve uydu takip sistemini uygulamaya başlayacağız” dedi.

  Antkart'ın sadece toplu taşıma araçlarında kullanılmayacağını ifade eden Tuncel, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Antkart, anlaşmalı üye iş yerlerinde (para taşıtmayan bir kart - e-cüzdan) olarak kullanılabilecek. Böylece karttaki para ile otobüse biner, isterseniz anlaşmalı noktalardan alışveriş eder, restoranda, sinemada, konserde, maçta, kantinde, markette yanınızda nakit para taşımadan harcamanızı gerçekleştirebileceksiniz. Antkart kısacası şehir kart olacak.”

  Tuncel, Antkar hizmetlerinden yüzde 11 komisyon alacaklarını sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı