Gündem Haberleri

  Ankara'nın başkent oluşunun 82'nci yıldönümü

  Hürriyet Haber
  13.10.2005 - 10:40 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer; laik, demokratik, çağdaş cumhuriyetin simgesi olan Ankara'nın, bu görevini sonsuza kadar sürdüreceğini belirtti.

  Cumhurbaşkanı Sezer, Ankara'nın başkent oluşunun 82. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
  Sezer, mesajında Ankara'nın, Türk Ulusunun Atatürk önderliğinde yürüttüğü bağımsızlık savaşının odağı olduğunu vurgulayarak, Ankara'nın, zafere ulaşılmasında yaşamsal bir rol oynadığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Sezer, mesajında şöyle dedi: “Ankara'nın, Yüce Meclisimizin aldığı kararla başkent olması, yurttaşlarımızı çağdaş yaşamın değerleriyle buluşturan cumhuriyetin kuruluşu yolunda atılan önemli adımlardandır.
  Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetim merkezi olarak Ankara'nın seçilmesi, kentin konumu ve Kurtuluş Savaşı'ndaki tarihsel işleviyle doğrudan bağlantılıdır.

  Cumhuriyetin ilanıyla birlikte Atatürk ilke ve devrimleri ışığında gerçekleştirilen ve dünyada övgüyle karşılanan büyük dönüşümlerin yakın tanıklarından olan Ankara, çağdaş bir kentleşme sürecine girmiş, diğer kentlerimiz için de örnek bir gelişme modeli oluşturmuştur. Ankara, bugün ticaret, sanayi, sağlık, eğitim ve kültür kenti olma niteliğiyle ülkemizin kalkınmasına önemli katkılarda bulunmaktadır. Ulaştığı düzey ile dünyanın seçkin başkentleri arasındaki yerini alan Ankara'nın, kültürel kimliğinin ve tarihsel zenginliklerinin korunması, çevre değerleri gözetilerek gelişimini sürdürmesi hepimizin ortak sorumluluğudur.

  Laik, demokratik, çağdaş cumhuriyetin simgesi olan Ankara, bu görevini sonsuza kadar sürdürecektir.
  Cumhuriyetin kazanımlarını ve başarılarını yansıtan Ankara'nın başkent oluşunun 82. yıldönümünü kutluyor, yurttaşlarımıza esenlikler diliyorum.” 
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı