Gündem Haberleri

  Ankaralı kadınlar şiddet görüyor

  Hüseyin ÖZBALI/DHA
  10.12.2009 - 14:11 | Son Güncelleme:

  İnsan Hakları Kadın ve Şiddet konulu panelde uzmanlar en çok Ankaralı kadınların şiddet gördüğü belirtti.

  Türkiye Soroptimist Kulupleri Federasyonu, Çankaya Soroptimist Kulubü, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde (ÇSM) ‘İnsan Hakları Kadın ve Şiddet’ konulu panel düzenledi. Panelde kadınların yüzde 70'inin şiddete maruz kaldığı öne sürüldü.

  Panelin açılış konuşmasını yapan Çankaya Soroptimist Kulübü Başkanı Günay Arıtman, 35 yıldan bu yana Türkiye'de kadına, çocuk ve gençlere yönelik toplumsal projeler ürettiklerini ifade ederek, İnsan Hakları kapsamında kadına yönelik şiddetin halen devam ettiğini, insan hakları ihlali düşencesiyle İnsan Hakları Kadın ve Şiddet konulu panal düzenlediklerini beliterek, şöyle dedi:

  “Şiddet ne şekilde olursa olsun suçtur, kader değildir. Günümüzde, ülkemizde ve dünyada şiddet olaylarının artarak yazılı ve görsel basında ilk sıralarında yer aldığını malesef içimiz sızlayarak izliyoruz. Kadınlarımızın yüzde 70'e yakını şiddetle maruz kalarak yaşam mücadelesi veriyor. Hatta televizyon dizilerinde şiddet içerikli konuların sık sık işlenerek sanki normal bir şeymiş gibi özendirir hale getirildi. İçeride dışarıda şiddete maruz kalan kadınlarımız bu benim kaderim diyerek ailesine ve yuvasına sadık kaldığını oysa şiddetin her türlüsü suçtur kader değildir.”

  EN ÇOK ŞİDDET ANKARA’DA YAŞANIYOR

  Ülkemizde şiddet olaylarının başında Başkent Ankara'nın geldiğini ifade eden Günay Arıtman, şöyle dedi:
  “Şiddet eyleminin malesef en çok yaşanan Türkiye Cumhuriye’nin Başkenti olduğunu istatiki bilgilerden anlıyoruz. Töre ayıbı ise doğu illerinde halen devam etmektedir” dedi. Kadın olarak, anne ve eş olarak bir kadın kuruluşunun üyesi olarak, daha da önemlisi kadın-erkek fark etmez, toplumsal duyarlılığı yüksek insan olarak şiddet olaylarına sessiz kalabilir miyiz?. ‘Şiddet kadının kaderidir, değişmez’ diyebilir miyiz?” diye konuştu. Kadının eşitliğinin, ailenin korunmasına dair yasa ile şiddet gören kadının korunduğunun altını çizen Arıtman, dinimizde de şiddetin onaylamadığını belirterek, "şiddet ne şekilde olursa olsun suçtur.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı