GeriGündem Ankara'daki aile içi istismar iddiasına soru önergesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara'daki aile içi istismar iddiasına soru önergesi

Ankara'daki aile içi istismar iddiasına soru önergesi

Hürriyet yazarı Melis Alphan'ın gündeme getirdiği, Ankara'da yaşayan bir babanın çocuklarına cinsel istismarda bulunmasına rağmen serbest olduğuna dair iddia, TBMM'de soru önergesi oldu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

Hürriyet Gazetesi'nde 24 Nisan 2017 tarihinde Melis Alphan’ın köşe yazısında değinilen iddiaların hatırlatıldığı soru önergesinde, "Ankara Pursaklar'da yaşayan H.E. adlı kişinin uzun yıllardır çocuklarını taciz ettiği, bu konudaki tanıklıkları engellemek için aile üyelerine fiziksel ve psikolojik şiddet uyguladığı anlaşılmaktadır" denildi.

Tanrıkulu bu bağlamda şu soruları yöneltti:

"1. Söz konusu kişi hakkında Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma, aradan aylar geçmesine karşın neden sonuçlanmamıştır?

2. Belgelerden H.E. adlı kişinin soruşturma nedeniyle yakınlarını ve çocuklarını tanıklık yapmamaları için tehdit ettiği anlaşıldığına göre, mağdurlar hakkında koruma kararı alınmış mıdır? Alınmamışsa bunun sebebi nedir?

3.Tacizle suçlanan ve ailesini öldürmekle ya da yaralamakla tehdit eden H.E.’nin bu tehditlerini gerçekleştirmesi durumunda gerçek sorumlunun Devlet olacağı konusundaki farkındalık yeterli seviyede midir?

4.Türkiye genelinde illere göre son 10 yılda 'aile bireylerini cinsel taciz ve tecavüz' gerekçesiyle kaç kişi hakkında soruşturma açılmıştır?

5. Bu kişilerin kaçı tutuklanmıştır?

6. Soruşturmalar sonucunda kaç dava açılmıştır? Davaların sonuçları nelerdir?

7. Söz konusu soruşturma ve davalarda adı geçen mağdurlardan kaçı intihar ederek hayatını kaybetmiştir?

8. Türkiye genelinde illere göre son 10 yılda aile üyelerinin cinsel tacizine ya da tecavüzüne maruz kalan kaç kişiye psikolojik destek verilmiştir?

9.Türkiye genelinde illere göre aile üyelerinin cinsel tacizine ya da tecavüzüne maruz kalan kişilerin en çok görüldüğü ilk 10 il hangileridir? Bu illerde başta olmak üzere Türkiye genelinde mağdurları korumak açısından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kaç kişi koruma altına alınmıştır? Alınmamışsa, gerekçesi nedir?

10. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ankara’nın Pursaklar Saray Mahallesinde yaşayan ve çocuklarına cinsel taciz uygulayan H.E. adlı kişi hakkında suç duyurusunda bulunmuş mudur ya da bulunacak mıdır?

11. Türkiye genelinde illere göre son 10 yılda yakınlarının cinsel tacizine ya da tecavüzüne maruz kalan kaç kişi hakkında koruma kararı verilmiştir? Hakkında koruma kararı olan kişilerden kaçı öldürülmüş ya da yaralanmıştır?

12.Türkiye genelinde illere göre son 10 yılda koruma kararını ihlal ettiği gerekçesiyle kaç kişi tutuklanmıştır?"

 

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle