Gündem Haberleri

  Ankara'da tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı

  DHA
  10.10.2015 - 23:24 | Son Güncelleme:

  Başbakanlık Koordinasyon Merkezi'nin açıkladığı son rakamlara göre Ankara'daki bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 95'e yükseldi. Açıklamada "10 Ekim saat 23:10 itibariyle, menfur saldırı sonucu 48’i yoğun bakımda 246 vatandaşımızın tedavisi devam etmektedir." dendi.

  BAŞBAKANLIK KOORDİNASYON MERKEZİ AÇIKLAMA YAPTI: 95 KİŞİ ÖLDÜ

  Başbakanlık Koordinasyon Merkezi'nden yapılan açıklamada, Ankara'da meydana gelen patlama sonucu 95 kişinin hayatını kaybettiği, 48'i yoğun bakımda olmak üzere 246 kişinin de hastanedeki tedavilerinin sürdüğü belirtildi. Açıklamada ayrıca saldırıda hayatını kaybeden 52 kişinin de isimleri verildi.

  Yapılan açıklama şöyle:

  "10 Ekim saat 10:04’te Ankara Tren Garı önünde meydana gelen bombalı saldırılar sonrasında başlatılan soruşturma süreci devam etmektedir. Saldırıyı gerçekleştiren odakların tespiti ve bir an önce adalet önüne sevk edilmesi için gerekli çalışmalar yapılmaktadır.
  10 Ekim saat 23:10 itibariyle, menfur saldırı sonucu 48’i yoğun bakımda 246 vatandaşımızın tedavisi devam etmektedir. Olayda 95 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Ankara genelinde 29 hastanede tüm birimlerimiz teyakkuz halinde görevlerinin başındadır. Acil hasta nakli ihtiyacı ihtimaline karşı 5 ambulans helikopter ve 1 ambulans uçak hazır bekletilmektedir. Patlama anından itibaren 57 ambulansımız görev yapmıştır.
  Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın kimlik tespiti ve otopsi işlemleri Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülmektedir. Bu çerçevede otopsi işlemleri biten cenazeler gecikmeksizin ailelerine teslim edilmektedir. 10 cenaze ailelerine teslim edilmiştir.
  Bu çerçevede;
  Savcılık tarafından kimlik tespiti ve/veya otopsi işlemleri tamamlanan ve isimleri Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca koordinasyon merkezine bildirilen vatandaşlarımız:
  1- Abdülkadir UYAN
  2- Metin KÜRKLÜ
  3- Gökhan AKMAN
  4- Orhan IŞIKTAŞ
  5- Yılmaz ELMASCAN
  6- Gökmen DALMAÇ
  7- Elif KANLIOĞLU
  8- Hakan Dursun AKALIN
  9- Ersin ADSIZ
  10- Ayşe DENİZ
  11- Fatma ESEN
  12- Gülbahar AYDENİZ
  13- Eren AKIN
  14- Canberk BAKIŞ
  15- Nizamettin BAĞCI
  16- Kasım OTUR
  17- Başak Sidar ÇEVİK
  18- Resul YANAR
  19- Mehmet Ali KILIÇ
  20- Tekin ARSLAN
  21- Sezen VURMAZ
  22- Dilaver KAHARMAN
  23- Umut TAN
  24- Dilan SARIKAYA
  25- Ali KİTAPÇI
  26- İsmail KIZILÇAY
  27- Muhammet DEMİR
  28- Korkmaz TETİK
  29- Onur TAN
  30- Osman ERBASAN
  31- Emine ERCAN
  32- Vedat ERKAN
  33- Seyhan YAYLAGÜL
  34- Vahdettin ÖZGAN
  35- Selim ÖRS
  36- Ali Deniz UZATMAZ
  37- Firdevs Tat DALMAÇ
  38- Vedat ERKAN
  39- Günay DOĞAN
  40- Berna KOÇ
  41- Meryem BULUT
  42- Binali KORKMAZ
  43- Feyyaz DENİZ
  44- Mehmet Zakir KARABULUT
  45- Dicle DELİ
  46- Leyla ÇİÇEK
  47- Ebru MAVİ
  48- Ziya SAYGIN
  49- Metin PEŞMAN
  50- Mesut MAK
  51- Hacı KIVRAK
  52- Gözde ARSLAN

  Devletimizin tüm birimleri yaşanan acının hafifletilmesi ve bir an önce cenazelerin ailelerine teslim edilmesi için azami çaba göstermektedir.
  Gerekli açıklamalar Başbakanlık Koordinasyon Merkezi tarafından yapılmaya devam edilecektir.
  Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kere daha Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.
  Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı

  İÇİŞLERİ BAKANI SELAMİ ALTINOK ÖĞLE SAATLERİNDE AÇIKLAMA YAPMIŞTI

  İçişleri Bakanı Selami Altınok, Adalet Bakanı Kenan İpek ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu; Ankara'daki tren garı önünde meydana gelen patlamaya ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi. Müezzinoğlu, ölü ve yaralı sayısını açıklayarak "Olay yerinde kaybettiğimiz vaka sayımız ne yazık ki 62. Bize ağır yaralı olarak gelip de kaybettiğimiz vaka sayımız da 24. Gerçekten çok ağır bir tablo. Ameliyathanelerde ve yoğun bakımlarda olan vakalarımız dolayısıyla kayıplarımızın artmasından da korkuyoruz" dedi.

  Başbakanlık Yeni Bina'da 3 bakanın düzenlediği ortak basın toplantısında ilk açıklamayı yapan İçişleri Bakanı Altınok, "Bugün sabah saat 10.04'te Ankara'da tren garının bulunduğu alanda menfur bir terör eylemi meydana gelmiştir. Bu terör eylemi, Türk demokrasisine karşı yapılmış bir eylemdir. Lanetliyoruz. Ölenlere rahmet diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bütün milletimizin ve yakınlarının başı sağ olsun diyorum" diye konuştu.

  "MİTİNG ALANIMIZ ASIL OLARAK SIHHİYE OLDUĞU İÇİN ORADA BARİYERLEMELER YAPILMIŞTI"

  Patlama öncesine ve miting hazırlıklarına ilişkin açıklamalarda bulunan Altınok, güvenlik önlemlerinin miting alanı olan Sıhhiye Meydanı'nda yoğunlaştırılmış olduğunu belirterek "1 Ekim itibariyle Emek Platformu diye adlandırdığımız platform, Sıhhiye'de miting yapmak için Ankara Valiliğimize müracaatta bulunmuş, Ankara Valiliğimizin uygun görmesi üzerine bugün sabah 9'dan itibaren özellikle il dışından gelen katılımcıların yoğun olarak gar civarına geldiği ve buradan da miting saatinde Sıhhiye'ye geçeceklerine dair toplanmalar meydana gelmiştir. Gerek menfur saldırının olduğu alanda güvenlik kuvvetlerimiz gerekli önlemleri almıştı. Gerek Sıhhiye'de miting alanımız asıl olarak Sıhhiye olduğu için, orada bariyerlemeler yapılmıştı. Bariyerlemeler yapıldığı alanda girişlerde de gerekli arama işlemleri yapılacaktı. Maalesef acımız büyük. Sayın Başbakanımızın da kısa bir süre sonra sizlere gerekli açıklamaları yapacağını belirtmek istiyorum. Çalışmalar devam ediyor. Adalet Bakanlığımız, Cumhuriyet Savcılığımız adli boyutuyla işlemleri yapıyor. Biz de saldırının gerekçeleri, kimler tarafından nasıl yapıldığı noktasında emniyet kuvvetlerimiz gerekli çalışmaları yapıyor" ifadelerini kullandı.

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı


  "PROFESYONELCE ORGANİZE EDİLDİĞİ ANLAŞILAN TERÖR EYLEMİYLE MUHATAP OLDUK"

  Patlamanın ardından Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Bakan Müezzinoğlu, "Demokrasimizin sağlıklı şekilde yürüyebilmesini hedef alan, insanlarımızı katlederek haince düzenlenmiş terör eylemiyle milletçe karşı karşıya kaldık. Bedeli ağır olan, kaybımızın ağır olduğu ve son derece haince ve profesyonelce organize edildiği anlaşılan bir terör eylemiyle muhatap olduk. Sağlık Bakanlığı olarak bize çağrının geldiği 10.04-10.05 itibariyle 10.08'de ambulanslarımız harekete geçmiş ve 10.11 itibariyle olan yerinde 21 ambulansımız ekipleriyle vakalara ulaşmıştır. Barış mitingi dolayısıyla olay yerinde zaten bizim 4 ambulansımız görevliydi. O ambulanslar da ilk andan itibaren olaya müdahale etti. İlk andan itibaren dinamik şekilde müdahale var ama eylemin büyüklüğü, iki ayrı noktada patlamanın olması ve olay yerinde olağanüstü panik ortamının olması hem kayıplarımızın çoğalması hem de yaralılarımızın hızla hastaneye ulaşmasında belki bazı aksamalar olabilir" şeklinde konuştu.

  "KAYIPLARIMIZIN ARTMASINDAN KORKUYORUZ"

  Patlama nedeniyle toplam 86 kişinin öldüğünü ve 186 kişinin yaralandığını açıklayan Müezzinoğlu, "Bugün cumartesi, hafta sonu; hastanelerimize hızla ekipler beyin cerrahından, plastik cerrahına, yoğun bakım uzmanları, bütün ekiplerimiz çok kısa sürede hastanelerimizde oluşturuldu. Olaydan 15 dakika sonra olay yerindeki ambulans sayımız 56 ekibe dönüştü. UMKE ekiplerimiz de orada görev aldılar. Ayaktan gelenler dışında şu anda hastanelerimizde 186 hastamız tedavi oluyor. Bunlardan 28'i yoğun bakımlarda. 18'i ameliyathanede tedavi ortamında. Olay yerinde kaybettiğimiz vaka sayımız ne yazık ki 62. Bize ağır yaralı olarak gelip de kaybettiğimiz vaka sayımız da 24. Gerçekten çok ağır bir tablo. Ameliyathanelerde ve yoğun bakımlarda olan vakalarımız dolayısıyla kayıplarımızın artmasından da korkuyoruz. Ümit ederiz ki yaralı vakalarımızı hayata tutundururuz. Farklı illerden gelen yaralılarımız var. Onların tedavilerini olabilecek şekilde illerine talep olursa ambulans helikopterlerimiz, uçaklarımız hazır" açıklamasında bulundu.

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı

  "KAYBIYLA İLGİLİ VATANDAŞLARIMIZA ALO 184 HATTIYLA 24 SAAT HİZMET VERECEK ALT YAPIYI KURDUK"

  Hastanelerde kan ihtiyacı olmadığını vurgulayan Müezzinoğlu, "Terör eylemini bir farklı boyutuyla daha da ağırlaştıran bir sıkıntıyı da yaşıyoruz. Ne yazık ki sosyal medyada yaygın şekilde vatandaşlarımızı paniğe götürecek haberler de özellikle biz ısrarla kan ihtiyacımızın olmadığını ifade etmemize rağmen, şu anda 5 bin ünitenin üzerinde kanımız hastanelerde hazır. Bunun dışında ihtiyaç olduğu halde 3 bin üniteyi de yedek olarak yine hazırlamış durumdayız. Bu ağır sorunu daha da ağırlaştıracak paniğe sürükleyecek olumsuz haberlerin yapılmamasını ve vatandaşlarımızın asılsız haberlere itibar etmemelerini özellikle vurgulamak istiyorum. Yaralısı olan, kaybıyla ilgili telaşı olan tüm vatandaşlarımıza da ALO 184 hattıyla 24 saat hizmet verecek alt yapıyı kurduk. Her türlü tedbiri aldık. Çok ağır bir tablo. Milletimizin başı sağ olsun. Sağduyu, sabır ve inşallah tedbirler de artarak sağlıklı bir süreçle demokrasimizin güçleneceği süreci 1 Kasım'ı sağlıklı bir şekilde sandığa gitmeyi de temenni ediyorum" dedi.

  "4 CUMHURİYET BAŞSAVCIMIZ, 16 CUMHURİYET SAVCIMIZ TİTİZ VE YOĞUN ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR"

  Patlama sonrası 4 Cumhuriyet Başsavcısı ve 16 Cumhuriyet Savcısının hemen çalışmalara başladığını açıklayan Adalet Bakanı İpek, şöyle konuştu: "Milletimizin varlığına, birliğine ve bütünlüğüne karşı yöneltilen bu menfur terör saldırısı dolayısıyla hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet; yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Adli boyutuyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız olaydan hemen sonra çalışmaya başladı. 4 Cumhuriyet Başsavcımız, 16 Cumhuriyet Savcımız olayla ilgili gerek olay yerinde gerek Adli Tıp'ta çok titiz ve yoğun bir çalışma yürütüyorlar. Bu toplantıdan önce bana verilen son bilgiye göre yaklaşık 1 saatlik çalışma kalmıştı olay yeriyle ilgili. Adli Tıp boyutuyla ilgili İstanbul'dan da yeni ekipler Ankara'ya sevk ettik. En kısa zamanda cenazelerin otopsi işlemleri tamamlanacak ve ailelerine teslim edeceğiz. Başsavcılığımızın gerek emniyet birimleriyle gerek istihbarat birimleriyle çok titiz çalışması devam ediyor. İnşallah olayın arkasında olanlar, arka planı aydınlatılmış olacak"

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı
  Fotoğraf: Ümit Kozan/DHA

  "ÇALIŞMALARIMIZA MANİ OLMAMASI İÇİN GELİŞMELERİ PAYLAŞMAYI UYGUN BULMUYORUM"

  Saldırının bir canlı bomba saldırısı olup olmadığı ile saldırıyı gerçekleştirenlerin hangi örgüt mensubu olduğuna ilişkin bir tespit olup olmadığı sorulan Altınok, "Bu sorduğunuz sorulara şu aşamada birtakım gelişmeler ve bilgiler bizde olmasına rağmen sizlere verebilecek durumda değilim. Netleştiği takdirde bu sorulara rahatlıkla cevap verebiliriz. Şu anda çalışmalarımıza da mani olmaması için diğer gelişmeleri sizlerle paylaşmayı uygun bulmuyorum" ifadelerini kullandı.

  PATLAMANIN NASIL GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ NOKTASINDAKİ BİLGİLER İLERLEYEN SAATLERDE VERİLECEK

  İlk patlamanın 10.04'te Ankara Tren Garı kavşağının bulunduğu havuz tarafında ve sağ tarafta ikinci patlamanın ise sol tarafta 3 saniye sonra meydana geldiğini belirten Altınok; patlamanın ne tür patlayıcı ile kimler tarafından gerçekleştirildiği noktasındaki bilgilerin ilerleyen saatlerde verileceğini söyledi. Patlamada hayatını kaybeden polis olmadığını açıklayan Altınok, "Vefat eden polisimiz yoktur. 9 tane hafif yaralı arkadaşımız vardır" dedi.

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı ANKARA TREN GARI KAVŞAĞINDA PATLAMA

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı PATLAMANIN GERÇEKLEŞTİĞİ NOKTADA ‘EMEK, BARIŞ, DEMOKRASİ’ MİTİNGİ YAPILACAKTI

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı ANKARA’DAKİ PATLAMADA CANLI BOMBA ŞÜPHESİ

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı PATLAMADAN HEMEN ÖNCE BU PANKARTLARI AÇMIŞLARDI

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı DEMİRTAŞ’IN TOPLANTI ÖNCESİ HDP İL BİNASI’NDA GÜVENLİK ARAMASI

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı ANKARA’DAKİ PATLAMA DÜNYA BASININDA

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı CHP’Lİ GÜRSEL TEKİN: YÜRÜYÜŞE CHP’Lİ VEKİLLER DE KATILACAKTI

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı DİSK'TEN ÇAĞRI: ALANI BOŞALTIN

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı HDP'Lİ SIRRI SÜREYYA ÖNDER: ANKARA'DA PATLAMAMIŞ BİR BOMBA TESPİT EDİLDİ

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı CHP’Lİ ÇAM: İKİ PATLAMA OLDU, ÖNÜME BİLYE DÜŞTÜ

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ HEKİMLERİ YARALILAR İÇİN HASTANELERE ÇAĞIRDI

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı KILIÇDAROĞLU’NUN PATLAMA SONRASI İLK AÇIKLAMA

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı HÜRRİYET GAZETESİ OKUR TEMSİLCİSİ FARUK BİLDİRİCİ PATLAMA BÖLGESİNİ ANLATTI

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN PATLAMA AÇIKLAMASI

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE LİDERLER PROGRAMLARINI İPTAL ETTİ

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN PATLAMAYLA İLGİLİ İLK AÇIKLAMA

  PUTİN’DEN ERDOĞAN’A TAZİYE MESAJI

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı ÖMER ÇELİK’TEN ANKARA’DAKİ PATLAMAYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı ABD, İNGİLTERE VE AB'DEN BOMBALI SALDIRIYA KINAMA

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı BAŞSAVCI KODALAK HÜRRİYET’E AÇIKLADI: 47 ÖLÜ

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı İŞ DÜNYASINDAN HAİN SALDIRIYA TEPKİ

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı BAKAN EROĞLU: AYNI FİLMİ DİYARBAKIR’DA GÖRDÜK

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı ÜÇ BAKAN OLAY YERİNDE

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı ÜÇ BAKANDAN ANKARA’DAKİ PATLAMAYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı İÇİŞLERİ BAKANI SELAMİ ALTINOK ‘İSTİFA’ SORUSUNA NE CEVAP VERDİ?

  Ankarada tren garı önünde meydana gelen patlamada 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı ANKARA PATLAMASI YURDUN DÖRT BİR YANINDA PROTESTO EDİLDİ

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı