Gündem Haberleri

  Ankara'da, şimdi de 'Irak dışında kalırsak' endişesi

  Kemal YURTERİ/CNNTÜRK
  17.10.2003 - 15:46 | Son Güncelleme:

  Türk askerinin Irak'a gidip gitmeyeceği sorusunun yanıtı artık Ankara için net değil. Türkiye, BM Güvenlik Konseyi'nin Irak'a ilişkin yeni kararının ardından diğer ülkelerin de Irak'a asker göndermesiyle, dışarıda kalma endişesi taşıyor.

  Meclis'in, yurt dışına asker gönderilmesine ilişkin Başbakanlık izin tezkeresini kabul etmesi ve yapılan bir dizi askeri hazırlığa karşın, Türkiye bir süredir ABD'den istediği yanıtları alamadı.

  Ayrıca gelen mesajlar da durumu iyice belirsiz hale getiriyor. Türk Dışişleri kaynakları, artık asker göndermenin zaman alacağını ifade etmeye başladılar.

  Dışişleri kaynakları, Türkiye'nin Irak'a asker göndermeye ilişkin hazırlıkları yaptığını belirterek, bu konuda ABD'nin vereceği kararın beklendiğini söylediler.

  "BİZ DIŞARDA KALABİLİRİZ"

  Dışişleri kaynakları, ABD ile bir iletişim sorununu ima ederek, müzakerelerin başlaması konusunda Amerikalı yetkililerden cevap beklendiğini, ancak onların basına konuştuğunu kaydettiler.

  BM Güvenlik Konseyi'nin yeni kararının Irak'a yabancı asker gönderilmesine izin verdiğini hatırlatan Dışişleri kaynakları, bu sayede diğer ülkelerin de Irak'a asker göndermesiyle Türkiye'nin dışarıda kalabileceğini belirttiler.

  Bir üst düzey Dışişleri yetkisili, "Irak'a herkes giderse biz dışarda kalabiliriz"
  ifadesini kullandı.

  Bu uyarı, "Ankara'nın Irak'ta Türk askerine gerek kalmayacağını da gözönüne aldığı" şeklinde yorumlanıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı