Gündem Haberleri

  Ankara'da protestoya polis müdahalesi

  Hürriyet Haber
  12.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  F Tipi cezaevi uygulamasını protesto amacıyla Adalet Bakanlığı'na yürümek isteyen grup, emniyet güçleri tarafından dağıtıldı.

  Sakarya Caddesi'nde toplanan tutuklu ve hükümlü yakınları, burada bir basın açıklaması yaptıktan sonra, ellerinde pankartlarla ve sloganlar atarak, Adalet Bakanlığı'na yürümek istediler.

  Emniyet güçleri, Kızılay'a kadar yolu trafiğe kapatarak, yürüyen gruba Güven Park önünde coplarla müdahale etti.

  Bu arada yaralanan Kanal D kameramanı Ali Berber ile Evrensel gazetesi muhabiri Jülide Kalıç hastaneye kaldırıldılar.

  Bir süre sonra dağıtılan grup ellerinde taş ve sopalarla tekrar Kızılay Meydanı'na geldi. Güvenlik güçlerinin bu kez de, panzerle su sıkması üzerine grup, dağıldı.

  Taşlı sopalı çatışma

  Daha sonra, DYP Genel Merkez binasına doğru ellerinde taş ve sopalarla tekrar yürümeye başlayan göstericiler, binanın önündeki parti araçlarını tahrip etti. Bunun üzerine partinin güvenlik görevlileri havaya ateş açtılar. Bu arada olay yerine gelen panzerden göstericilerin üzerine su sıkıldı.

  Ziya Gökalp Caddesi'ne açılan sokaklara dağılan göstericiler, buradan ellerinde taş ve sopalarla tekrar caddeye çıktılar. Bu arada, Kızılay Meydanı'nda toplanan ve ''Ya Allah, Bismillah, Allahuekber'', ''Türkiye, Türkiye'' diye sloganlar atan ve ''bozkurt''işareti yapan başka bir grup, taş ve sopalarla göstericilerin üzerine saldırdı.

  Vatandaşların zaman zaman, Kızılay Meydanı'nda bekletilen emniyet görevlilerine destek veren sloganlar attığı da gözlendi.

  Eylem sırasında, dükkanların ve işhanlarının kepenkleri kapatılırken, sivil bir polis minibüsünün camları kırıldı.

  Göstericilere karşılık veren grup, daha sonra ÖDP Çankaya İlçe Başkanlığı ve TSİP'in bulunduğu binayı taşladılar. TSİP'ten bir kişinin, pencereden elleriyle çeşitli işaretler yapması üzerine grup, binayı tekrar taşlamaya başladı.

  Bu arada zaman zaman panzerlerden göz yaşartıcı bombalar atıldı. Bunun üzerine dağılan göstericiler, tekrar Ziya Gökalp Caddesi'nde toplandı.

  Karşılıklı taşlaşmalar sonrasında Kızılay ve çevresindeki kamu kurumları ve özel yerlerin camları kırıldı. Otobüs durakları tahrip oldu. Çankaya Belediye Başkanlığı'na ait çok sayıda araç hasar gördü. Göstericiler, kaldırımlardaki bordür taşlarını yerlerinden sökerek, birbirlerine attılar.

  Ankara Emniyet Müdürü Kemal İskender saat 13.45 sıralarında olay yerine gelerek, inceleme yaptı.

  Panzerlerin arkasına geçerek taş açan göstericiler zaman zaman tekbir getirerek, taşlarla karşı gruba saldırdılar.

  Bu arada, İnkılap Sokak'tan taş atılması üzerine bazı göstericilerpanzerlerin arkasından çıkarak, göstericilerin girdiği Hotel Sultan'a girmek istediler. Ancak, göstericilerin otele girmelerine engel olundu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı