Gündem Haberleri

  Ankara'da kümes hayvanı itlaf yarıçapı 10 kilometreye çıkarıldı

  (a.a.)
  08.01.2006 - 21:57 | Son Güncelleme:

  Ankara Valisi Kemal Önal, kuş gribi vakaları nedeniyle Sincan, Beypazarı ve Nallıhan'ı kapsayan 5 kilometre yarıçapındaki alanda kümes hayvanı itlafının, 10 kilometreye çıkarıldığını bildirdi.

  Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar ve Vali Önal, Ankara Numune Hastanesi'ne gelerek hastalık şüphesiyle tedavi altına alınan hastalar hakkında Başhekim Mahmut Koç'tan bilgi aldı.

  Önal, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Numune Hastanesi'nde 5 hasta olduğunu ve birinin test sonucunun pozitif çıktığını belirtti. Önal, “60 yaşındaki hasta ölmüş tavukları gömmüş, gribal bir durum var. Eşi de burada, ancak eşinin sonuçları negatif. Diğer 3 hastayla ilgili test sonuçları henüz çıkmadı, gece yarısı belli olacak” dedi.

  Hastaların sağlık durumlarının iyi olduğunu ifade eden Önal, ilaç tedavilerinin devam ettiğini kaydetti. Önal, vatandaşların kuş gribi konusunda hassas davranmasını isteyerek, evlerde kesinlikle kanatlı hayvan beslenilmemesi gerektiğini vurguladı.

  Önal, Sincan, Beypazarı ve Nallıhan'ı kapsayan 5 kilometre yarıçapındaki alanda kümes hayvanlarının itlafının sürdüğünü, bu çalışma alanının 10 kilometreye çıkartıldığını bildirdi.

  Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ünüvar da bir soru üzerine, kanatlı hayvanlarla temas edilmemişse vatandaşların endişe etmesine gerek olmadığını kaydetti. Ünüvar, kümes hayvanlarına temas edenlerin ise ellerini hemen sabunla yıkaması gerektiğini hatırlattı.

  Ünüvar, marketlerden aldıkları tavuk etini pişirip yiyenler için bir tehlikenin söz konusu olmadığını vurguladı.
  Bir gazetecinin itlaf çalışmalarıyla ilgili sorusu üzerine Ünüvar, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın çalışmalarını koordinasyon içinde sürdürdüğüne dikkat çekerek, “Tarım İl Müdürlüklerimize veya koordinasyon merkezimize bir ihbar gelmişse bunlar değerlendiriliyor ve en kısa sürede önlemler alınıyor” diye konuştu.

  Kuş gribi şüphesiyle kontrol altında tutulan hastalara ilişkin Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı'nda yapılan testlerin saat 24:00 civarında belli olacağını söyleyen Ünüvar, sonuçların Sağlık Bakanlığı Koordinasyon Merkezi tarafından kamuoyuna duyurulacağını bildirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı