Gündem Haberleri

  Ankara'da Kosova Büyükelçiliği açılıyor

  Turan KASAP/ KOSOVA, (DHA)
  22.10.2008 - 14:44 | Son Güncelleme:

  KOSOVA Hükümeti, 28 Ağustos tarihinde Türkiye, Arnavutluk, İngiltere, Fransa, İsviçre, Almanya, Belçika, Avusturya, ABD ve Birleşmiş Milletler'de büyükelçilikler açma kararı aldı.

  Söz konusu 10 ülkede, Kosova'yı temsil edecek büyükelçiler belirlenirken büyükelçilik binaları için 25 milyon Euro ödenek ayrıldı.
  Kosova Büyükelçiliği için ilk binayı tahsis eden ülke Türkiye oldu. Şu anda Kosova büyükelçilikleri, Türkiye'nin yanı sıra Arnavutluk, İngiltere ve ABD'de faaliyet göstermekte fakat kendilerine ait binaları henüz bulunmuyor. Diğer 6 ülkede Kosova büyükelçilikleri önümüzdeki hafta çalışmaya başlayacak.

  Kosova Dışişleri Bakan Vekili Flora Citaku, büyükelçilikler için binaların bulunamaması nedeniyle gecikme olduğunu belirtirken, “Şu anda dört ülkede Türkiye'de, Arnavutluk'ta, ABD'de ve İngiltere'de temsilciliklerimiz çalışmaya başladı. En büyük yardımı Türkiye'den gördük. Türkiye dünyada ilk olarak Ankara'daki Kosova Büyükelçiliği için bina tahsis etti. Bu binada son hazırlıklar yapılmakta, büyükelçimiz Bekim Seydiyu ve Türk asıllı diplomat Güner Ureya, Ankara'da bulunmaktalar, en kısa sürede iş başında olacaklar” dedi.

  Diğer temsilciliklerin, binalar satın alınıncaya ya da kiralanıncaya kadar otellerde görevlerini yerine getirmeye çalıştıklarını söyleyen Citaku, bunun geçici dönem olduğunu bildirirken, “Büyükelçilik binaları için para ayrılmıştır, en kısa sürede sözü edilen binalara sahip olacağız” dedi. Citaku, ayrıca komşu ülkeler Makedonya ve Karadağ'da da büyükelçilikler açmayı düşündüklerini söyledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı