GeriGündem Ankara'da kaçak akaryakıt operasyonu: 40 gözaltı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara'da kaçak akaryakıt operasyonu: 40 gözaltı

ANKARA Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin 8 ilde yaptığı eş zamanlı operasyonda 40 kişi gözaltına alınırken, 409 ton kaçak akaryakıt ele geçirildi. Bazı şüphelilerin, 20 kişinin yaşamını yitirdiği patlamalarla gündeme gelen OSTİM’de, işyerlerinin altında kaçak akaryakıt depoları oluşturdukları ve burada hileli akaryakıt imal ederek satış yaptıkları öne sürüldü.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, bir istihbaratı değerlendirerek 6 ay önce, Ankara’da madeni yağ ve solvent karışımıyla hileli akaryakıt imalatına ynelik çalışma başlattı. Teknik takip yapan polis ekipleri, geçen pazar günü Ankara, Kırıkkale, Aksaray, Bolu, Erzurum, Batman, Çorum, ve Mardin’de eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda 40 kişi gözaltına alınırken, 358 ton hileli akaryakıt 23 ton madeni yağ, 13,5 ton solvent, 12 ton mazot, 2 ton tiner ele geçirildi. Polis ekiplerinin şahıslara ait 37 işyerinde yaptığı aramalarda ise çok sayıda sahte düzenlemiş fatura ile 1 tabanca ve bu tabancaya ait fişekler ele geçirildi.

ŞEHİRLERARASI YOLLARDAKİ İSTASYONLARA

Gözaltına alınan şüphelilerin, ithal ettikleri boya inceltici ile tiner yapımında kullanılan solvent maddesini, ithal edilen on numaralı madeni yağ ile Ostim Sanayi Sitesi ile Kazan İlçesi’nde işleyerek akaryakıta dönüştürdükleri belirtildi. Hileli akaryakıtın, tenteli ve kasalı kamyonlar içerisine gizlenen tanklarla daha çok şehirlerarası yollardaki akaryakıt istasyonlarına boşaltıldığı kaydedildi. Ankara’ya bağlanan şehirlerarası yolların çeşitli gruplarca paylaşıldığını belirten yetkililer, söz konusu istasyonların hileli akaryakıtı daha çok yük taşıyan TIR, kamyon ile şehirlerarası yolcu taşıyan otobüslere piyasa değerinin çok altında sattıklarını ifade etti.

Her grubun bir günde yaklaşık 20 ton hileli akaryakıtı piyasa sürebildiğinin tespit edildiğini vurgulayan yetkililer, akaryakıt istasyonlarının denetime açık depolarının yanı sıra, yer altına gizlenmiş korsan depolarının da ortaya çıkarıldığını belirtti.

OSTİM’DE MERDİVEN ALTI AKARYAKIT DEPOLARI

Bu arada, 20 kişinin yaşamını yitirdiği patlamalarla gündeme gelen OSTİM’de, bazı işyerlerinin altında kaçak depolara ulaşıldı. Polis yaptığı baskında bu işyerlerinin altında izinsiz olarak oluşturulan depolarda kaçak akaryakıt depolandığını ve yine bazı işyerlerinde kaçak olarak madeni yağlar üretildiğini tespit etti.

KİMSESİZ KİŞİLER ÜZERİNE ŞİRKET

Şüphelilerin, solvent ve on numara madeni yağı, işsiz ve kimsesiz kişiler üzerine kurdukları şirketler aracılığı ile ithal ettiği, bu kişilerin şirketleri olduğundan bile habersiz oldukları kaydedildi. Şüphelilerin, bu maddeleri alırken hem devlet teşvikinden yararlandıkları, hem de amacı dışında kullanarak çifte kazanç sağladıkları bu yolla son 6 ay içerisinde 50 milyon TL kazanç elde ettikleri öne sürüldü. Örgüt yöneticilerinin birçok defa yakalanmalarına rağmen bu yöntemle akaryakıt kaçakçılığı yapmaya devam ettikleri ve kağıt üzerinde şirket sahibi olan işsiz ve kimsesizlerin yakalandığı iddia edildi.

BOYUTUNU TAHMİN ETMEK İMKANSIZ

Daha çok boya sanayisinde kullanılan solventin, Türkiye’de tüketilen boyanın çok üstünde miktarda ithal edildiği veya kaçak yollarla ülkeye sokulduğu belirtildi. Akaryakıt kaçakçılığının boyutunun tahmin etmenin bile mümkün olmadığını belirten Emniyet yetkilileri, "Yaptığımız araştırmaya göre bu kadar solvent ile Türkiye’nin yüz ölçümü bir yılda üç defa beyaz ve kırmızıya boyanır. Bu bile kaçakçılığın hangi boyutlara oluştığını göstermektedir" dedi.

34’Ü ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Şüphelilerden 6’sı savcının talimatıyla Emniyet Müdürlüğü’nde serbest bırakılırken, aralarında 7 akaryakıt istasyonu sahibinin de bulunduğu 34 kişi ’suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kaçakçılıkla mücadele kanununa muhalefet etmek, petrol piyasası kanunu ile 213 sayılı vergi usul kanunlarına muhalefet etmek, haksız ve hileli kazanç elde etmek amacıyla halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmek’ suçlarından adliyeye sevk edildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle