Gündem Haberleri

  Ankara'da hiç bitmeyen festival

  Hürriyet Haber
  02.02.2005 - 15:01 | Son Güncelleme:

  Ankara'da bütün yıla yayılmış bir festival niteliği taşıyan Sine- Tek Avrupa Film Gösterimleri, şubat ayında da devam ediyor. Programda animasyonlardan konulu filmlere, ses getirmiş kadın yönetmenlerin filmlerinden Türk sinemasından örneklere kadar çok sayıda farklı film yer alıyor. Gösterimler her perşembe saat 19.30'da Ankapol Sineması'nda.

  İşte Sine- Tek Avrupa'da ayın programı:

  Selam Yalnız mısın?
  Yönetmen: Iciar Bollain
  3 Şubat Perşembe
  Saat 19.30’da

  "Gözlerimi de Al” ile bütün dikkatleri üzerine çeken İspanyol kadın yönetmen Icíar Bollaín’in ilk sinema filmi. Yirmi yaşlarındaki iki kız arasındaki dostluğun hikayesini anlatan film, ortak geçmişleri ve kaybedecek bir şeyleri olmayan iki cesur kızın, aşkı, sevgiyi, dostluğu ve hayatı keşfetme çabalarıyla dolu bir yolculuğun öyküsü.

  Zıkkımın Kökü
  Yönetmen: Memduh Ün
  10 Şubat Perşembe
  Saat: 19:30

  Türk sinemasından bir ustanın Memduh ün'ün “Zıkkımın Kökü” adlı filmi seyirciyle buluşuyor. Film, edebiyatımızın mizah alanında yarattığı en güçlü isimlerden Muzaffer İzgü’nün gerçek yaşam öyküsünü anlatıyor. Yıllardır yergi tarzındaki incelemelerini esprili bir dille aktarabilen İzgü'nün aynı isimli bu eseri, Macit Koper tarafından senaryolaştırılmış, sinemamızın usta yönetmenlerinden Memduh Ün tarafından da sinemaya uyarlanmıştı. Gösterime girdiği yıllarda MEB Talim ve Terbiye Kurulu tarafından bütün öğrencilerin izlemesi tavsiye edilen filmin başarısı ülkemiz dışına taşmış, uluslarası festivallerde çok önemli ödüller almış ve Avrupa’nın bir çok ülkesinde de gösterime girmişti.

  İyi İş
  Yönetmen: Claire Denis
  17 Şubat Perşembe
  Saat: 19:30

  Jim Jarmusch ve Wim Wenders gibi usta yönetmenlerin yardımcılığını yapmış Fransız kadın yönetmen Claire Denis’nin belki de en fazla ses getiren filmi “İyi İş” usta yazar Herman Melville’in Billy Bud adlı meşhur eserinden uyarlanmış akıllardan çıkmayacak bir film. Doğu Afrika’da Cibuti’de çekilen film, görsel olarak çok etkileyici ve minimalist bir öykü anlatıyor. İdeallerden ve gelecekten bahsetmenin mümkün olmadığı bir erkek toplumunda,  erkekler arasındaki rekabet ve kıskançlığın sınırları üzerine çarpıcı bir film.

  ANİMASYON FİLMLERİ TOPLU GÖSTERİMİ

  Şubat ayının son haftası ise bir toplu gösterime ayrıldı. Bu kez konulu filmler değil, farklı bir tür, canlandırma sineması ve bu türün Fransa’da yapılmış en iyi örnekleri yer alıyor. 24-27 Şubat tarihleri arasında her gün beş başlık altında ve her biri özenle seçilmiş animasyon filmleri sinemaseverlerle buluşacak. Her bir başlık altında 8 ile 10 kısa animasyon filmlerinin gösterileceği programda 50’ye yakın Fransız Animasyon Filmleri seyirciyi hem büyüleyecek hem de yaratıcılığımızı zorlayacak. Programda gösterilecek animasyon filmlerinin başlıkları ise şöyle:

  “Hayvanat Bahçesi”
  “Alışıldık ve Tuhaf Dünyalar”
  “Modern Masallar”
  “Uçuşa Geçmek”
  “Takip ve Polisiyeler”

  Ayrıntılı bilgi için:
  Ankara Sinema Kültürü Derneği
  Tel: (0312) 467 2002
  Faks: (0312) 466 4824 
  e-mail:
  info@askfest.org
  www.askfest.org

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı