GeriGündem Ankara'da Çin ve Küba modası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara'da Çin ve Küba modası

KÜBA ve Çin'in Türkiye'ye ilgisi Ankara'da renkli sohbetlere neden olurken, iki ülkeden de Türk politikacılara davet yağmaya başladı. MHP'lilerin Küba ziyaretlerinin ardından, şimdi de CHP Genel Başkanı Altan Öymen Çin'e gidiyor.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'den Küba'ya yapılan ender ziyaretlerden sonra, bu yıl komünizmin en büyük muhalifi MHP'nin Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici Küba'ya gitti. Yahnici, Küba lideri Fidel Castro'ya Devlet Bahçeli'nin selamını ileteceğini vurgularken, Ankara'ya dönüşünde Küba'yı öve öve bitiremedi. Bu gezinin ardından Türk politikacılarının Çin seferleri başladı. Önce İçişleri Bakanı Sadettin Tantan davet üzerine Çin'e gitti. Tantan'ın hemen ardından da TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Çin Meclis Başkanı'nın daveti üzerine bir haftalık Çin seferi düzenledi. Bu iki ziyaretin ardından Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi. Zemin, Ankara'daki gösterdiği sıcak tavırlarla Türk kamuoyunun sempatisini kazandı. Çin, bu sempati rüzgarını soğutmadan bu kez Türkiye'ye iki davet daha gönderdi. Bu davetlerden biri komünizmin en büyük muhalifi olan MHP'ye, ikincisi de sosyal demokrat CHP'ye geldi. MHP bu davete henüz yanıt vermezken, CHP Genel Başkanı Altan Öymen, 7 haziran'da Çin'e gidiyor.

Bu arada CHP'nin eski Genel Başkan Deniz Baykal da Münsler Üniversitesi Rektörü'nün davetlisi olarak 25 Mayıs'ta Almanya'ya gidiyor. Baykal, burada ‘Türkiye’nin dış politikası ve bölgesinde oynadığı rol' konulu bir konferans verecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle