Gündem Haberleri

  Ankara'da ‘Bekle, gör’ politikası

  Hürriyet Haber
  25.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara, Ürdün Kralı Hüseyin'in yerine oğullarından birisini getireceğini açıklamasına ilişkin, ‘‘Bekle, gör’’ politikası izlemekten yana. Ürdün'ün bölgede iç istikrara sahip en önemli Arap ülkesi olmasına dikkat çeken Dışişleri kaynakları, ‘‘Yeni kralın, Ürdün'de iç istikrarı ve barışı sürdürmesi hem bölge, hem de Türkiye açısından son derece önemli’’ değerlendirmesini yaptılar.

  Ürdün'ü çok yakından tanıyan bir diplomat, Türkiye ve Ürdün arasında diğer Arap ülkelerine örnek olabilecek ikili siyasi ve ekonomik ilişkilerin olduğunu vurguladı. Kral Hüseyin'in yerine geçecek veliahtı belirlerken, büyük önem verdiği ülkedeki iç istikrar ve barışı ön planda tutacağına inandığını belirten aynı diplomat şunları söyledi:

  HEPSİYLE ARAMIZ İYİ

  ‘‘Kral'ın bütün oğulları toplum tarafından seviliyor. Hepsinin toplumda ayrı ayrı ağırlığı var. Kraliçe Nur'dan doğma Hamza genç ama toplumda sevilen bir isim. Diğer oğulları da son derece tecrübeli. Kral Hüseyin, yerine geçecek olan veliahtı belirlerken, ülkesinin bölgede ne derece öneme sahip olduğunu ve Ortadoğu barış sürecine yapılan katkıları kesinlikle göz önünde bulunduracaktır. Türkiye'nin kraliyet ailesinin tüm fertleri ile ilişkileri sürekli iyi olmuştur. Bu durum yeni dönemde de devam edecektir.’’

  NAZİK BİR KONU

  Dışişleri çevreleri, ABD'den kanser tedavisi sürerken yerine kardeşini bırakan, ancak ülkeye geri döndükten sonra oğullarından birini krallığa getirmeyi uygun bulan Kral Hüseyin'in bu tutumuyla ilgili ise yorum yapmaktan kaçındılar.

  Bir yetkili, ‘‘Bu konu çok nazik. Bizim bir isim bildirmemiz Ürdün'ün iç işlerine karışmak olur. Temennimiz, yeni dönemde de Türkiye-Ürdün ilişkilerinin daha da artarak dostça devam etmesidir. Bu konuda da hiçbir şüphemiz yok’’ dedi.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı