Gündem Haberleri

  Ankara'da Amerikan futbolu

  Hürriyet Haber
  19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikan Futbolu Türkiye'de de yaygınlaşıyor. Zevkli, heyecanlı ve sert bir spor olan Amerikan futbolunun ODTÜ'de 4 yıldan beri bir ligi var.

  11 takımdan oluşan Amerikan Futbol Ligi Mayıs'ta başlıyor. Önceki gün oynanan hazırlık maçında, Ankara Cats ile ODTÜ Falcons karşılaştı.

  ABD'nin en popüler sporlardan biri olan Amerikan Futbolu Türkiye'de de üniversiteler arasında yaygınlaşıyor. Ankara'da Bilkent Üniversitesi, ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi ve Ankara Üniversiteleri'nin Amerikan Futbolu takımları kıran kırana, çekişmeli maçlar yapıyorlar.

  Amerikan futbolunun en belirgin özelliği olan sertlikten dolayı çok fazla sakatlanmalar oluyor. Bu sporla uğraşan üniversiteli gençler yaptıkları sporun ne kadar sert olduğunu ‘‘Kız arkadaşlarımız bile maçlarımızı izlemeye gelmiyorlar, çünkü yürekleri dayanmıyor’’ diyerek esprili bir dille ifade ediyorlar.

  KORUMALAR PAHALI

  Sporla uğraşan üniversite öğrencilerin en büyük sorunları kask ve omuzluklardan oluşan korumaların çok pahalı olması. Sporcular uzun süredir sponsor arayışı içindeler. Bir tek Bilkent Üniversitesi'nde Amerikan futbolu oynayan öğrencilerin korumaları olduğunu söyleyen öğrenciler, diğer takımların korumaları olmadığı için Bilkent takımının da maçlara korumasız çıktığını söylüyorlar. Yaklaşık 45 kişiden oluşan bir takımın korumalara sahip olabilmesi için yaklaşık 10 bin dolara ihtiyacı var.

  Amerikan futbolunun Türkiye'de yaygınlaşmasını hedeflediklerini belirten sporcular asıl hedeflerinin Amerikan futbolu için bir lig oluşturulması ve federasyon kurulması olduğunu da sözlerine ekliyorlar. Zevkli, heyecanlı ve sert bir spor olan Amerikan futbolunun ODTÜ'de 4 yıldan beri bir ligi var. 11 takımdan oluşan lig Mayıs'ta başlıyor ve hazırlık maçları üniversiteler arasında sürüyor.

  ODTÜ FALCONS-ANKARA CATS

  Önceki gün ODTÜ'nün sahasında, Ankara Üniversitesi'den Ankara Cats'le ODTÜ Falcons'un karşılaşmasını 18-24 ODTÜ Falcons kazandı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı