Gündem Haberleri

  Ankara yine karıştı

  Fevzi KIZILKOYUN-Fahir ARIKAN-Rıza ÖZEL-Cengizhan ÇATAL-Mert Gökhan KOÇ-Oğuz DEMİR-Ender BAYKUŞ / ANKARA
  03.06.2013 - 16:38 | Son Güncelleme:

  ANKARA'da Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara destek vermek amacıyla öğle saatlerinde Kızılay Meydanı'nda toplanan çoğunluğunun lise öğrencisi olduğu belirtilen kalabalığa polis müdahale etti. Gösteriler sırasında yaşlı bir kadın protestocunun meydanın bir köşesinde dua okuması dikkat çekti.

  ANKARA’da Taksim’e destek gösterileri bugün de durmadı. Polis, göstericilere gaz ve tazyikli suyla müdahale ederek Kızılay Meydanı’na sokmadı. Olaylar nedeniyle 700’e yakın kişi gözaltına alınırken, 3’ü ağır olmak üzere 170’e yakın kişinin yaralandığı bildirildi. Polis ellerinde Türk bayraklarıyla protesto gösterisi yapan genç kızlara tazyikli suyla müdahale etti. Tazyikli suyun şiddetiyle genç kızlardan birinin metrelerce uzağa fırladığı görüldü.

  LİSELİLERİN BULUNDUĞU GRUBA POLİS MÜDAHALE ETTİ


   

  ANKARA'DA YİNE OLAYLAR BAŞLADI / FOTO GALERİ

  EMNİYET’TE GÖZALTI NÖBETİ

  Göstericiler bugün de sabahtan itibaren yine Kızılay bölgesinde toplanmak istedi. Başbakanlık, Meclis ve Genelkurmay’ın bulunduğu bölgeye polis barikat kurarak, göstericileri bu alanlara sokmadı. Kızılay’a çıkan ara yollarda toplanan göstericilere polis anında müdahale etti. Biber gazı ve tazyikli suyla eylemcileri püskürtmeye çalışan polis, gözaltılara da devam etti. Gözaltına alınan 700 gösterici, belediye otobüsleriyle Ankara Emniyeti’ne götürüldü ve buradaki spor salonuna konuldu. Salonda yer kalmayınca bazı göstericiler belediye otobüsleri içinde bekletildi. Göstericilerin aileleri de Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün önüne gelerek çocukları ve yakınlarından haber almayı bekledi. Ankara Barosu avukatları da emniyete gelerek gözaltılarla ilgili bilgi aldı. Sağlık kontrolünden geçirilen bazı göstericilerin emniyetteki sorgusunun sürdüğü ifade edildi.

  TOMA VE KİRPİLER ALANDA

  Gösterilerin dördüncü gününde polise jandarma ve özel harekat birliklerinden de destek geldi. Jandarma TOMA’ları dün sabah Kızılay Meydanı’ndaki göstericilere müdahalede bulundu. Özel harekat polisleri de Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı önünde güvenlik önlemleri aldı. Asker ve özel harekatın daha çok doğu ve güneydoğuda kullandığı Kirpiler de ilk kez başkent meydanlarında göstericilere karşı kullanıldı. Kirpilerden eylemcilere yoğun miktarda gaz sıkılması dikkat çekti. Olaylar nedeniyle hafta sonunda askerlerin çarşı izinlerinin iptal edildiği de bildirildi.

  POLİSE GAZ TAKVİYESİ

  Başkent polisinin gaz stokları azalınca çevre illerden takviye istendi. Bunun yanı sıra Van, Diyarbakır, Erzurum ve Çorum emniyetinden ise takviye polis gücü sağlandı. CHP milletvekilleri, meydanlara gelerek göstericilere “İşyerlerine taş atmayın, araçları yakmayın” uyarısında bulundu. Milletvekilleri polislerle de konuşarak müdahalede aşırıya kaçılmaması çağrısı yaptı. Gösterilerin sürdüğü Kızılay’da işyerleri ve banka şubeleri kepenk kapattı. Kızılay’a gelen trafik kesildi. Metro seferleri aksadı.

  BARODAN ACİL ÇAĞRI

  Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Erol Aras, gösterilerin başladığı günden beri emniyet ve savcılıktan bilgi akışının sağlanmadığını belirterek, “İnsanlar tedirgin, çocuklarından haber alamayan aileler var. Gözaltındalar mı, yaralılar mı, öldüler mi bilmiyorlar. Bize başvuruyorlar, bu konuda biz de ne emniyetten ne savcılıktan bilgi alıyoruz. Eğer bilgi akışı sağlanamazsa baro yönetimine olağanüstü çağrı yapmak zorunda kalacağız” dedi.

  GAZETECİ DE YARALANDI

  Gösterilerde 170 kişinin yaralandığı ve çok sayıda hastanede tıbbi müdahalenin devam ettiği bildirildi. Yaralılardan 3’ünün durumunun kritik olduğu belirtildi. Dünkü gösterilerde basına da tepki vardı. Göstericilerin attığı taşlar sonucu Habertürk Muhabiri Bedirhan Özyiğit başından yaralandı. Hacettepe Hastanesi’ne kaldırılan Özyiğit’in hayati tehlikeyi atlattığı öğrenildi.

  ODTÜ’LÜLERE MÜDAHALE

  Dün öğle saatlerinde ODTÜ’de toplanan yaklaşık bin kişi, Eskişehir Yolu’ndan AK Parti Genel Merkezi’ne doğru yürümek istedi. Eskişehir Yolu üzerinde barikat kuran polis, 10 dakika sonra gruba gazla müdahale etti. Göstericilerden bazıları ODTÜ’ye geri dönerken bazıları da Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tesislerinin içine kaçtı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı