Gündem Haberleri

  Ankara Ünivesitesi'ne AB'den geçer not

  Hürriyet Haber
  13.10.2005 - 10:37 | Son Güncelleme:

  Ankara Üniversitesi, Avrupa Üniversiteler Birliği'nin kurumsal değerlendirmesinden “olumlu not” aldı. Böylece Ankara Üniversitesi; ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi ve Uludağ üniversitelerinden sonra, 45 Avrupa ülkesinden 760 üniversitenin üyesi bulunduğu Avrupa Üniversiteler Birliği'nin (European University Association-EUA) değerlendirme sürecinden başarıyla geçen beşinci Türk üniversitesi oldu.

  Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, Avrupa Üniversiteler Birliği'nin Avrupa'daki tüm üniversiteleri içine alan, yükseköğretim alanında kalite kültürü oluşturmayı ve üniversiteler arasında etkin yönetim örneklerinin yaygınlaşmasına katkıda bulunmayı amaçlayan bir kurum olduğunu ifade etti.
  Türkiye'den birçok üniversitenin bu kuruma üye olduğunu kaydeden Aras, kurumun, üyelerinin başvurusu üzerine, Avrupa'da yükseköğretim alanındaki ölçütleri belirleyen Bolonya kriterleri doğrultusunda kurumsal değerlendirme yaptığını anlattı.

  “NE KADAR AVRUPALI”

  Aras, şunları kaydetti: “Bu değerlendirmede üniversitenin 'ne kadar Avrupalı' olduğunu tespit ediyorlar. Çeşitli ölçütlere uyum açısından değerlendirme yapıyorlar. Bu ölçütler Bolonya Deklarasyonu'nu içeriyor. Bu kapsamda üniversite Bolonya kriterlerine ne kadar uymuş, yönetimde belirlemiş olduğu vizyonu, misyonu var mıdır, Bologna süreci ile uyumlu olarak öğretim elemanları ve öğrencileri Avrupa üniversiteleri ile değişim yapabilmekte midir, her türlü programları, not verme sistemleri Avrupa üniversiteleri ile uyumlu mudur? Bu gibi temel başlıklara göre değerlendirme yapıyorlar. Kurumsal değerlendirme için isteyen üniversite başvuruyor, bir zorunluluk yok.”

  Avrupa Üniversiteler Birliği'nin kurumsal değerlendirmesinden geçmek için 3 yıl kadar önce başvurduklarını belirten Aras, üniversitede oluşturulan 11 kişilik ekibin tüm yüksekokullar ve fakültelerde, belirlenen kriterler doğrultusunda analizler yaptıklarını anlattı. Bu çalışmalar sonucunda 195 sayfadan oluşan bir öz değerlendirme raporu hazırlayarak Avrupa Üniversiteler Birliği'ne gönderdiklerini kaydeden Aras, üniversitelerini kurumsal değerlendirmeden geçirecek 4 kişilik ekibin bu raporu incelediğini ve ilk kez 2005 Mart ayında geldiklerini ifade etti. Aras, ekibin bu ziyaret sırasında tüm fakültelerde ve yüksekokullarda öğrenciler, öğretim elemanları ve idari personelle görüşmelerde bulunduğunu ve altyapı açısından inceleme yaptığını söyledi.

  Ekibin, söz konusu ziyaretten sonra bu hafta başında üniversitelerini yeniden ziyaret ederek çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Aras, “Bu ziyaretleri sırasında da 4 fakültemizde ve bazı yüksekokullarımızda öğrencilerle, akademik personelle özel toplantılar yaptılar. Bu toplantılarda yanlarında üniversitemizden hiç kimseyi istemiyorlar, özel konuşuyorlar” dedi.

  “AVRUPA KREDİ TRANSFER SİSTEMİ'Nİ KABUL ETTİK”

  Ekibin çalışmalarını dün tamamladığını kaydeden Aras, şunları söyledi: “Biz, Avrupa Kredi Transfer Sistemi'ni kabul ettik ve tüm yönetmeliklerimizi, ders sistemimizi buna göre değiştirdik. Bizden oralara giden öğrencilerin aldıkları dersleri burada sayıyoruz, onlardan da bize öğrenci geliyor ve bizde aldıkları dersler de kendi üniversitelerinde sayılıyor. Avrupa Üniversiteler Birliği'nin değerlendirmesi üniversitenin toptan bir değerlendirmesi.
  Üniversitemiz her yönüyle, mali, idari ve akademik değerlendirmeden geçirildi. Tüm değerlendirmeler olumlu sonuçlandı. Böylece Ankara Üniversitesi, bu değerlendirme sürecinden geçen Türkiye'deki beşinci üniversite oldu. Bunun üniversitemiz açısından anlamı şu: Üniversitenin tümü değerlendiriliyor ve bunun sonucunda üniversitenin Avrupa Üniversiteler Birliği'nin standartlarında, bir Avrupa üniversitesi standardında üniversite olduğunuzu söylüyor. Tabii bundan sonra da bunun bir devamı var. O da kalite kültürü projesi. Ankara Üniversitesi kalite kültürü programı ile çalışmalarına devam edecek. Biz ona da üniversitemizde devam edeceğiz.”

  “AVRUPA'DA 40 ÖĞRENCİ VAR”

  Prof. Dr. Aras, bu akademik yılda Avrupa'daki üniversitelerde değişim programları çerçevesinde okuyan 40 öğrencileri bulunduğunu, Avrupa'daki üniversitelerden de Ankara Üniversitesi'ne 10 öğrenci geldiğini bildirdi.
  Yılda yaklaşık 100 öğretim üyesinin de Avrupa'daki üniversitelere ders vermeye gittiğini belirten Aras, bu değişim programlarından yararlanabilmek için dil bilmek gerektiğini de kaydetti. 
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı