Gündem Haberleri

  Ankara rahatsız

  Okan KONURALP / ANKARA
  02.12.2014 - 03:02 | Son Güncelleme:

  Öcalan’ın ‘Barış ve Demokratik Müzakere Süreci Taslağı’ Ankara’da değerlendirilirken ‘Bölgede kamu düzeninin sağlanması, PKK’lı grupların Türkiye dışına çıkması ve PKK’nın Türkiye’ye karşı silah bırakması’ adımlarının ‘yasal güvence’ şartına bağlanması sıkıntı yarattı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Öcalan ile taslağın revizesini görüşeceği iddia ediliyor.

  Ankara rahatsızABDULLAH Öcalan’ın cumartesi günü DTK Eş Genel Başkanı Hatip Dicle’nin katılımıyla genişleyen HDP heyetiyle görüşmesinin ardından gözler hükümetin atacağı adımlara çevrildi. Cumartesiden önce Öcalan’ın perşembe günkü ziyaretçisi ise MİT Müsteşarı Hakan Fidan başkanlığındaki devlet heyetiydi.

  Öcalan, HDP’ye söylediği, “Size de verdiğim taslak pratikleşmeden, kamu düzeni ya da benzer gerekçelerle bizden başka adımlar atmamız beklenilmesin” şartını devlet heyeti ile de paylaştı. Devlet heyeti, Öcalan’ın taslağı hakkında, “Taslak bizim açımızdan üzerine müzakere edilebilir bir çerçeveyi barındırıyor. Ancak son sözü Ankara söyleyecek” diyerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu işaret etti. İlk gelen bilgilere göre Ankara, taslağın bazı bölümlerine çekince koyacak. Hükümet kanadı, özellikle taslağın ‘Eylem Planı’ başlıklı 4’üncü bölümünün 6 maddelik içeriğine ‘sıralama’ açısından itiraz ediyor. ‘Bölgede kamu düzeninin sağlanması, PKK’lı grupların Türkiye dışına çıkması ve PKK’nın silah bırakması’ başlıklarını da barındıran adımların atılmasının ‘yasal güvence’ şartına bağlanması, itiraz gerekçelerinde öne çıkıyor.

  HDP’nin yaptığı açıklamada da yasal güvence şartı, “Sürecin bundan sonraki tüm aşamalarında, demokratik çözümün yasal güvencelerinin oluşturulmasının elzem olduğu, güvenceler sağlanmadan nihai barış ve demokrasi hedefine varmanın mümkün olmadığı Sayın Öcalan tarafından vurgulanmıştır” sözleriyle ifade edilmişti.

  REVİZE İSTENEBİLİR

  Bu çerçevede, hükümet kanadının HDP heyetiyle yapacağı bir dizi görüşmede ‘yasal güvence’ şartından duydukları rahatsızlığı dile getireceği, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da İmralı’ya giderek, Öcalan ile taslağın revize edilmesi görüşmelerine başlayacağı iddia ediliyor.
  Eylem Planı’nın, kamuoyuna açıklanması kararının da hükümetin ‘revize’ talebinden kaynaklandığı savunuluyor. HDP heyetinin, temaslarının ardından Kandil’e giderek, Öcalan’ın teslim ettiği taslağı KCK yöneticileriyle masaya yatırması da sürecin geleceği açısından önem taşıyor.

  ZANA DA İMRALI’YA GİDEBİLİR

  HDP’nin İmralı heyetinin katılımcılarının değişmesi beklenmiyor. Öcalan’ın isteğine hükümetin onay vermesi halinde Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Sırrı Süreyya Önder ile ‘ayrı bir heyet’ olarak İmralı’ya gidecek. ‘5 yıllık siyaset yasağı’ nedeniyle bağımsız milletvekili olan Zana’nın yasağı
  14 Aralık’ta dolacak. Zana’nın, yasağın kalkmasının ardından HDP’ye katılması bekleniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı