GeriGündem Ankara protokolü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara protokolü

Ankara protokolü
refid:4892160 ilişkili resim dosyası

300 kişilik heyet ve 7 özel uçakla Ankara’ya gelen Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El Suud’u Dışişleri Bakanlığı’nın kadın Protokol Genel Müdürü Oya Tuzcuoğlu uçaktan indirdi. Kral, kendisini heyetle tek tek tanıştıran Tuzcuoğlu’nun elini sıkmadı.

SUUDİ Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El Suud ve beraberindeki 300 kişilik heyet, 7 özel uçakla dün akşam Ankara’ya geldi. Kral Abdullah’ın özel uçağından inişi sırasında Türkiye’nin laik rejimi bir kez daha net şekilde ortaya konuldu. Tek kadının olmadığı Suudi Arabistan heyetini Dışişleri Bakanlığı’nın kadın Protokol Genel Müdürü Oya Tuzcuoğlu uçaktan indirdi ve Kral Abdullah’ı Esenboğa Havaalanı’nda karşılayan heyetle tek tek tanıştırdı. Bu sırada Kral Abdullah, kadın Protokol Genel Müdürü Tuzcuoğlu’nun elini sıkmadı. Kral Abdullah’ın Türkiye ziyareti nedeniyle Suudi Arabistan’ın Cidde Kenti’nden Esenboğa Havaalanı’na sabah önce 5 uçak geldi. Bu uçaklar, Kral’ın heyetinde yer alanların özel eşyasını, giyecek ve içeceklerini ve heyetten bazılarını getirdi. 5 uçaktan 2’sinin Kral Abdullah’ın oğulları Prens Bender bin Abdülaziz ile Prens Muhammed bin Navvaf’a ait özel jetler olduğu öğrenildi. Saat 16.05’de Kral Abdullah’ın Boeing 747-400 tipi özel uçağı Esenboğa’ya indi. Bu uçaktan yaklaşık yarım saat sonra da bir başka uçak daha Ankara’ya geldi.

OMUZ ÖPÜŞÜ

/images/100/0x0/55ea25daf018fbb8f86e231c

Kral Abdullah’ı Dışişleri Bakanı Abdullah Gül karşıladı. Karşılama heyetinde Ankara Valisi Kemal Önal, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Ankara’daki Arap büyükelçilerinin de olduğu kalabalık bir heyet yer aldı. Suudi Arabistan Büyükelçiliği yetkilileri ile diğer Arap Büyükelçiliği görevlilerinin Kral Abdullah’ı sağ omuzundan öperek selamlamaları dikkat çekti.

40 ÖZEL KORUMA

 Suudi Büyükelçiliği ayrıca 40 özel koruma görevlisi tuttu. Özel harekat ve jandarma havaalanında kuş uçurtmazken, Ankara genelinde 4 bin 500 polis görev yaptı. Konvoyun geçtiği güzergah trafiğe kapatıldı. Gül’le birlikte Çankaya Köşkü’ne giden Kral Abdullah için burada resmi karşılama töreni düzenlendi. Daha sonra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Kral Abdullah bir süre başbaşa görüştü. Kral Abdullah, daha sonra Başbakan Tayyip Erdoğan’ı kabul etti.

6 ANLAŞMA

Sezer ve Kral Abdullah’ın başkanlık ettiği iki ülke heyetleri arasında şu 6 anlaşma imzalandı: Dışişleri bakanlıkları arasında siyasi danışmalara ilişkin mutabakat zaptı, iki ülke arşivler genel müdürlüğü arasında işbirliği protokolü, yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşması, Maliye bakanlıkları arasında çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasına ilişkin mutabakat muhtırası, Sağlık bakanlıkları arasında sağlık alanında işbirliğine dair mutabakat zaptı ve Türkiye ile Suudi Arabistan arasında karayoluyla yolcu ve yük taşımacılığının düzenlenmesi hakkında anlaşma. Anlaşmaların imzalanmasından sonra Kral’ın adeti olmadığı için açıklama yapılmadı. Sezer, konuğunun bu adetine nezaket göstererek açıklamada bulunmadı. Cumhurbaşkanı Sezer, akşam Kral Abdullah onuruna yemek verdi.

Kadın müdür karşıladı

Tek bir kadının bile bulunmadığı Suudi heyetini karşılayan Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü Oya Tuzcuoğlu, Suudi Arabistanlı bir prense uçaktan inişinde merdivenlerde eşlik etti. Kral’ı karşılayanlar arasında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün yanı sıra Ankara Valisi Kemal Önal ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de vardı.      

Elini sıkarak yanaklarından öptü

Kral Abdullah, Çankaya Köşkü’nde de Cumhurbaşkanı Sezer tarafından sıcak şekilde karşılandı. Sezer, Kral Abdullah’ı havaalanından getiren forsu kapalı Cumhurbaşkanlığına ait limuzinin kapısına kadar gitti ve Kral’ın elini sıkıp yanaklarından öptükten sonra "Hoşgeldiniz" dedi. İki ülke milli marşlarının çalınmasıyla resmi karşılama töreni yapıldı. Sezer törenden sonra Kral Abdullah’ı belinden tutarak Köşk’e soktu. Bir süre başbaşa görüşen Sezer ve Kral daha sonra heyetlerarası görüşmelere başkanlık yaptı.

Kral Abdullah, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı kaldığı Swissotel’de kabul etti. İki liderin baş başa görüşmesi 45 dakika sürdü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle