Gündem Haberleri

  Ankara PKK benzetmesinden rahatsız

  ANKA
  17.02.2006 - 12:50 | Son Güncelleme:

  İsrail Başbakanlık Sözcüsü Raanan Gissin’in Hamas’la PKK’yı karşılaştırması Ankara’yı rahatsız etti. Ankara'nın bu rahatsızlığı İsrail’e iletildi.

  Dışişleri Bakanlığı, İsrail Başbakanlık Sözcüsü Raanan Gissin'in Hamas heyetinin Ankara'yı ziyaretiyle ilgili olarak yaptığı açıklamayı “talihsiz”, açıklamadaki benzetmeleri de “yersiz ve yanlış” bulduğunu bildirdi.

  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “İsrail Başbakanlık Sözcüsünün Hamas heyetinin Ankara'yı ziyaretiyle ilgili olarak dün yaptığı açıklama tarafımızdan talihsiz bir beyan olarak telakki edilmektedir. Bu açıklamadaki benzetmelerin tamamen yersiz ve yanlış olduğunu düşünüyoruz. Muhtemelen iç politika saikiyle yapıldığı anlaşılan bu beyandan duyduğumuz memnuniyetsizlik ve rahatsızlık dün İsrail tarafının dikkatine getirilmiştir.” denildi.

  BAYKAL: ZAAF İÇİNDELER

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Hamas'ın Türkiye ziyaretiyle ilgili, “Türkiye'nin tek taraflı bir kararla, Dışişleri Bakanlığı'nı da devre dışı tutarak böyle bir olup bittiye sürüklenmiş olması ciddi sorunları beraberinde getirecektir” dedi.  

  Baykal, CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Hamas lideri Halid Meşal ve beraberindeki heyetin Türkiye'yi ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Ziyaretin hem Türkiye'de, hem de uluslararası kamuoyunda büyük bir heyecan yarattığını ifade eden Baykal, “Bu konu öyle anlaşılıyor ki Türkiye'nin dış politikası açısından çok yeni bir durumun ortaya çıktığını göstermektedir. Bu olayın hangi düşünceyle, nasıl, nerelerde hazırlanarak gerçekleştirildiği büyük önem kazanmıştır” diye konuştu.

  Türkiye'nin uzun bir süreden beri Ortadoğu'da tutarlı bir dış politikayı kararlılıkla sürdürdüğüne işaret eden Baykal, bu politikanın Türkiye'nin tarihsel doğrultusunu yansıttığını söyledi. Baykal, şunları kaydetti:

  “Bu politikada biz bölgedeki tartışmalara taraf haline gelmemeye özen gösteriyoruz. Bölgedeki şiddet ve terör olayları karşısında çok kararlı, net bir tavır takınıyoruz. Hiçbir yerde esnemeyen, tutarsızlığa düşmeyen, teröre ve şiddete karşı kararlı bir tavrı Türkiye bütün kurumlarıyla paylaşarak sürdürüyor.

  Hamas, AB'nin ve Türkiye'nin terörist örgütler listesinde yer alan bir kuruluştur. Filistin'de bir süre önce yapılan seçimlerde bir başarı sergilenmiştir. Bu durumun Hamas açısından da Filistin açısından da İsrail-Filistin ilişkileri açısından da yeni bir dönemin başlangıcını oluşturması herkesin ortak temennisidir. Hamas'ın seçim kazandıktan sonra yeni bir dönemi açmasını herkes ilgiyle beklemektedir.

  Böyle bir süreç şekillenmeye başlamışken, daha taşlar yerine oturmamışken, durum netleşmemişken, daha dünya kamuoyu şiddetin açıkça reddedildiği yeni bir barış ve müzakere sürecinin başlamasını sağlamaya gayret ederken Türkiye'nin tek taraflı bir kararla siyaset oluşturma kurumlarının katkılarını da almadan, Dışişleri Bakanlığı'nı da devre dışı tutarak böyle bir olup bittiye sürüklenmiş olması ciddi sorunları, sıkıntıları da beraberinde getirecektir. Bundan büyük üzüntü duyuyorum.”    

  Bu durumda Türkiye'nin şiddet ve terör karşısındaki kararlı çizgisinin de tartışmaya açılacağını savunan Baykal, Türkiye'nin önemli bölge ülkeleri, AB ve ABD ile ilişkileri açısından da sorunlar ve sıkıntıların ortaya çıkacağını söyledi.

  CHP Lideri Baykal, “Bu ani, içgüdüsel karar ve açılım, dış politikamızda daha şimdiden ciddi sıkıntılar yaratmaya başlamıştır. Öyle anlaşılıyor ki iyi hazırlanmadığı için olayın sorumlusu kimdir, ne yapmak üzere Hamas lideri çağrılmıştır, kiminle görüşecektir, görüşmenin düzeyi ve niteliği ne olacaktır konuları olay başladıktan sonra şekillenmiştir” diye konuştu.

  İsrail Başbakanlık Sözcüsü Raanan Gissin, Hamas heyetinin ziyaretine ilişkin olarak dün yaptığı açıklamada, “Ziyaret, iki ülke ilişkilerinde derin yara açacak büyük bir hata. Biz, Abdullah Öcalan ile bir araya gelsek siz ne hissedersiniz?” ifadesini kullanmıştı.

  Hamas heyetinin bugün Türkiye’den ayrılması bekleniyor.

  DÜNYA BASINI İKİYE BÖLÜNDÜ

  Hamas'ın ani Ankara ziyaretine geniş yer veren yabancı basın, Türkiye'nin Hamas'a "baskı" yaptığını belirtip, arabuluculuk yapmanın Türkiye’nin prestijini parlatacağı yorumlarına yer verdi.

  HAARETZ: DIŞİŞLERİ BAKANI HAMAS’A BASKI YAPTI

  İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz, "Türk Dışişleri Bakanı Hamas’a baskı yaptı" ifadesini kullandı. Türkiye’nin Hamas’a dünyanın beklentilerini karşılaması konusunda baskı yaptığını yazan gazete, Türkiye’nin Hamas’ı şiddetten vazgeçmeye çağırdığını belirtti. Gazete, Hamas heyeti başkanı Meşal’ın "Türkiye’yi bir model gibi gördükleri" ifadelerine de yer verdi.

  TIMES: TÜRKİYE’NİN ULUSLARARASI PRESTİJİNİ PARLATIR

  İngiliz gazetesi The Times de, Türkiye ve Rusya’nın Arap dünyası dışında Hamas’ı kapılarını ilk açan ülkeler olduğuna dikkat çekti. Gazete, Türkiye’nin, hem İsrail, hem de Filistin Yönetimi ile yakın bağlarının olduğunu belirterek "Diplomatik risklerin farkında olmasına karşın (Türkiye) Avrupa Birliği’ne katılmayı umuyor ve Hamas ile bir çözümde arabuluculuk yapmak uluslararası prestijini parlatır" dedi.

  WASHINGTON POST: TÜRKİYE UYARDI

  ABD gazetesi Washington Post, Halit Meşal’ın başkanlığındaki bir Hamas heyetinin Türkiye’de olduğunu belirterek "Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün, heyete Hamas İsrail’in taleplerini karşılamazsa Türkiye’nin Filistin Yönetimine mali yardımın durdurulmasını desteklediğini söylediği haber veriliyor" diye yazdı.

  IHT: ANKARA DİPLOMATİK DENGEYİ KURMAK İSTİYOR

  İnternational Herald Tribune İsrail, ABD ve AB’nin Hamas’ı terörist örgüt olarak gördüğünü ancak Hamas lideri Meşal’ın uluslararası destek sağlama çabası çerçevesinde Ankara’yı ziyaret ettiğini bildirdi. Türkiye’nin de "diplomatik dengeyi" kurmaya çalıştığını açıkladığını kaydeden gazete, Abdullah Gül’ün "barış süreci devam etmeli" yolundaki sözlerine de yer verdi.

  JERUSALEM POST: LİVNİ TÜRKİYE’YE ÇATTI

  İsrail’de İngilizce olarak yayınlanan Jerusalem Post gazetesi, "Livni, Hamas’ı kabul ettiği için Türkiye’ye çattı" başlıklı haberinde Türkiye’nin kararının İsrail’de yarattığı tepkiye dikikat çekti. Gazete, İsrail Dışişleri Bakanı Livni’nin Dışişleri Bakanı Gül ile görüşmesinde, memnuniyetsizliği dile getirdiğini yazdı.

  ABD'NİN 'DERİN SES'İNDEN DE PKK ÖRNEĞİ

  ABD yönetiminin 'derin ses'i Rubin, Hamas'ın ziyaretini doğru bulmadığını söyledi. Akşam Gazetesi'ne konuşan Rubin, Halid Meşal'in Türkiye ziyaretinin Öcalan'ın Beyaz Saray'da ağırlanmasıyla aynı olduğunu savundu ABD Savunma Bakanlığı eski çalışanı, Ortadoğu ve terör uzmanı Michael Rubin, Hamas lideri Halid Meşal'ın Türkiye ziyaretini tepkiyle karşıladı. Halid Meşal'in Ankara'ya geldiğini duyduğu an şok yaşadığını belirten Michael Rubin, 'Hayal kırıklığı yaşadım. Bu durum Beyaz Saray'ın PKK'yı ağırlamasıyla eş değer bir durumdur. Bu durum Ortadoğu'daki terörle savaşa zara vermektir' dedi.

  Türkiye'nin uzun yıllardır sürdürdüğü terörle mücadelesinin de zarar göreceğini öne süren Michael Rubin, Avrupa ülkelerinin PKK'yı tanımak istediğini söylediği bir dönemde Hamas liderinin Ankara'da ağırlanmasına dikkati çekti. AB'nin Türkiye'ye kızgın olduğunu, Amerikan Hükümeti'nin de Türkiye'ye güvenmediğini öne süren Rubin, şunları söyledi:

  'Türkiye'nin başka yerlerde de güvenilirliğini yitirdiğini düşünüyorum. Eğer ABD Ortadoğu'da arcı isterse bu muhtemelen Norveç gibi yaptıklarıyla daha güvenilir olan ülkeler olacaktır. Kimse Türk Hükümeti'nin günden güne ne yapmaya çalıştığını anlayamıyor. AKP içindeki bazı kişiler, ABD'ye karşı farklı şeyler söylüyor. Başbakan farklı şeyler söylüyor. Türk diplomatlar farklı şeyler söylüyor.'

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı