Gündem Haberleri

  Ankara önemli bir tabuyu yıktı

  Muammer ELVEREN / PARİS
  27.09.2005 - 02:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de yapılan Ermeni Konferansı, dış basında büyük yankı buldu. Fransız Liberation Gazetesi, Ragıp Duran ve Marc Semo imzasıyla verdiği ‘Türkiye’de Ermeni tabusu yıkıldı’ başlıklı haberde, iktidar desteğiyle düzenlenen Ermeni Konferansı ile ‘1915 katliamının’ resmi tezlerin tartışmaya açıldığını ve bir tabunun yıkıldığını yazdı.

  Haberde, konferansın Avrupalıların Ermeni iddialarının tanınması yönünde Türkiye’ye baskıları artırdığı bir döneme rastladığı belirtilerek, ‘Konferansın gerçekleşmesine, 3 Ekim’de açılacak müzakelerde siyasi geleceğine oynayan Başbakan Tayyip Erdoğan destek verdi’ denildi.

  YARGIYA ELEŞTİRİ

  İngiliz Guardian ve Financial Times gazeteleri de, konferans ile ilgili kararların ardından, Türk yargı sistemini sorgulamaya başladı. Financial Times gazetesi, Ermeni Konferansı ve Orhan Pamuk davalarına atıfta bulunduğu haberde, Türk adalet sistemi ile ilgili tartışmaların AB müzakerelerini gölgelediğini belirtti. Gazete, gerek Pamuk, gerekse Ermeni Konferansı ile ilgili yaşanan yargı sürecinin, mahkemelerin onlarca yıl boyunca nasıl milliyetçi ideoloji ve baskıcı anayasadan etkilendiğini gösterdiğini ifade etti. Guardian da, mahkeme kararına rağmen ifade özgürlüğünün engellenemediğini belirterek Ermeni olaylarını tartışan akademisyenlerin yeni bir dönem açtıklarını ifade etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı