Gündem Haberleri

  Ankara, İsrail'e tepkili

  Hürriyet Haber
  06.10.2003 - 17:09 | Son Güncelleme:

  Türkiye, İsrail'in hava saldırısını Suriye'nin egemenliğinin ihlali olarak değerlendirdi ve eylemin kabul edilemez olduğunu açıkladı.

  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, olayın bölgede gerilimi tırmandırmasından büyük endişe duyulduğu ifade edilirken,  ''Bütün tarafların mevcut durumun hassasiyetinin bilinci içinde, azami itidal ve sağduyu ile hareket ederek, bu yeni gerginliği gidermelerini bekliyoruz'' denildi.

  Açıklamada ayrıca, 4 Ekim'de Hayfa'da bir lokantada girişilen terör saldırısına dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

  ''Hayfa, İsrail'in Yahudi ve Arap vatandaşlarının uyum içinde yaşadığı bir kenttir. Ölenler arasında Araplar da bulunmaktadır. Teröristlerin giriştiği bu eylemin saikinin bir hak mücadelesi olamayacağı en çarpıcı şekilde bir kez daha kanıtlanmıştır. Türkiye, bu terör eylemini şiddetle kınamakta, ölenlerin yakınlarına  başsağlığı dilemektedir.''

  Son gelişmelerin, ''Ortadoğu'da devam etmekte olan ağır havanın hızla yayılma veya kontrolden çıkma eğilimi gösterebileceğini bir kez daha kanıtladığı''nın altının çizildiği açıklama, şunları kaydedildi:

  ''İsrail-Filistin uyuşmazlığında tarafların sorumlulukları ve uyuşmazlığın çözüm yolu bellidir. Filistin Yönetimi, terör altyapısıyla mücadelede Yol Haritası'ndan kaynaklanan yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmekten sorumludur. İsrail de Yol Haritasının gereklerini tam olarak yerine getirmeli, terörle mücadelesini meşru zeminde tutacak, terörle ortak mücadeleyi destekleyecek ve Filistinlilerin yaşam koşulları başta olmak üzere, ortamı rahatlatacak yaklaşımlar ortaya koymalıdır.''

  Bölgedeki bütün tarafların tutumlarını, teröristlerin belirlediği gündeme göre saptama hatasına düşmemeleri gerektiği belirtilirken, ''Bölgedeki istisnasız bütün ülkelerin terör örgütleriyle mücadelede tam bir kararlılık içinde bulunmaları ve teröristlere melce olmamaları temel bir gerekliliktir. Terörle mücadelede bütün ülkeler uluslararası işbirliğinin gerektirdiği yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmelidirler'' denildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı