Gündem Haberleri

  Ankara, İran'da kaçırılan 3 Türk'e yakın takipte

  ANKARA (A.A)
  14.01.2006 - 18:29 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, İran'da kaçırılan 3 Türk yamaç paraşütçüsünün özgürlüğüne kavuşması için etkin girişimlerde bulunduklarını ve gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini söyledi.

  Gelişmelerle ilgili olarak bilgi veren Tan, Serdar Durna, Yurdaer Etike ve Avni Ozan'ın, 24 Aralık 2005 günü, turistik amaçlı başlattıkları gezilerinin İran etabında kaçırıldığının öğrenilmesinden hemen sonra, ilgili temsilcilikler vasıtasıyla çok etkin girişimlerde bulunduklarını belirtti.

  Tan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ve Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'yi arayarak, kaçırılan vatandaşların kurtarılması için gereken girişimlerde bulunulmasını istediğini kaydetti.

  Kaçırılan vatandaşlarla ilgili olarak Türk emniyet makamlarının da devrede olduğunu bildiren Tan, olayın siyasi yönünün bulunmadığını, Durna, Etike ve Ozan'ı kaçırararak fidye talebinde bulunanların, uyuşturucu ve insan kaçakçılığıyla uğraşan bir çete olan Cundullah (Allah'ın Ordusu) örgütüne mensup olduklarını belirtti.
  Girişimlerin ilk etapta kamuoyuyla paylaşılmama nedeninin, kaçırılan kişilerin güvenliğini tehlikeye atmamak olduğunu ifade eden sözcü, sporcuların aileleriyle de temas halinde olduklarını söyledi.

  İran, Pakistan ve Hindistan üzerinden Nepal'e gitmek üzere 7 Aralık 2005'te yola çıkan üç sporcu, İran'ın güneydoğusundaki Sistan-Belucistan eyaletinin başkenti Zahedan'dan ayrılıp Pakistan'a geçmek istedikleri sırada iki ülke sınırına yakın bölgede kaçırılmıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı