Gündem Haberleri

  Ankara DGM'den Egebank soruşturmasına yetkisizlik

  Hürriyet Haber
  22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel, yaklaşık 3 aydır sürdürdüğü ''Kasırga operasyonu'' soruşturması sonunda ''yetkisizlik'' kararı vererek, dosyayı İstanbul DGM'ye gönderdi.

  Alınan bilgiye göre, Savcı Yüksel, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Zekeriya Temizel'in, Yahya Murat Demirel'in eski sahibi olduğu Egebank ile ilgili evrakı, Ankara DGM'ye gelerek kendisine teslim etmesinin ardından başlattığı ''Kasırga Operasyonu'' soruşturmasını tamamladı.

  Savcı Yüksel, yaklaşık 3 ay süren soruşturmanın sonunda, suç yerinin İstanbul olması nedeniyle ''iddianame niteliği taşıyan'' yetkisizlik kararı vererek, dosyayı İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Yetkisizlik kararı, 38 sayfa ve 17 klasörden oluşuyor.

  Yönetimi, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen Egebank'ın eski sahibi Yahya Murat Demirel, 2 Ekim 2000 tarihinde, cezaevinde evlendiği eşi Ayşenur Demirel (Esenler), Gökalp Baştürk, Turan Turanoğlu ve Şaban Ayhan Tatlıgil ile Ankara 1 No'lu DGM yedek hakimliğince tutuklanmıştı. 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadale Kanunu'nun 1. maddesine muhalefetten tutuklanan Demirel ve 4 kişi, Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi'ne konulmuştu. Daha sonra işadamı Nail Keçili'nin de aralarında bulunduğu 7 kişi daha tutuklanmış ve ''Kasırga operasyonu'' soruşturmasında Ankara'da tutuklu sayısı 11'e yükselmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı