Gündem Haberleri

  Ankara’dan askeri uçak

  Uğur ERGAN / ANKARA
  19.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu ve kurmayları, İsrail ile Filistin arasındaki takas süreciyle ilgili dün sabah 03.00’e kadar çalıştı. Bu yoğun mesaide, Mavi Marmara baskını nedeniyle ilişkilerin donma noktasına geldiği İsrail’le de uzun süreden bu yana ilk kez temas kuruldu.

  Görüşmeler Müsteşar Feridun Sinirlioğlu aracılığıyla yapıldı. Hamas’tan gizli bir yetkili de Ankara’ya gelerek takas ve Türkiye’ye gelecek Filistinlilerle ilgili Dışişleri’nde görüşmeler yaptı.

  Süreçte MİT de özellikle Mısır istihbaratı ile temas halinde kaldı. Davutoğlu, gelişmeler hakkında Başbakan Tayyip Erdoğan’a düzenli bilgi verdi.

  Sabaha kadar süren çalışmalarda, özel olarak gönderilecek askeri bir uçakla, Türkiye’ye gelecek Filistinliler’in Kahire’den alınması kararlaştırıldı. Ankara’nın sürekli temas halinde kaldığı diğer noktalar ise Gazze’deki Hamas yönetimi, Şam’da Hamas’ın siyasi lideri Halid Meşal ve Mısır oldu. Güvenilir kaynaklar şu bilgileri verdiler:

  İsrail 40 kişiyi şart koymuş

  “İsrail daha sürecin başında açıkça isimlerini verdiği 40 kişiyi Gazze, Batı Şeria ve Mısır’da görmek istemediğini şart olarak koydu. Yine sürecin başında hem İsrail hem de Filistin tarafı bu isimlerden bazılarını kabul edip edemeyeceğimizi sordu. Anlaşmanın olumlu sonuçlanması için bunu kabul ettik. 40 kişinin başka ülkelerce kabul edilmemesi durumunda anlaşma zemini tamamen ortadan kalkacaktı. Türkiye’ye geleceklerin sayısını ve isimlerini Filistinlilerin kendisine bıraktık. Özel bir uçak göndererek, bu insanları Türkiye’ye getirme kararı aldık.”

  Sınır dışı edilen 11 Filistinli Türkiye'de

  İsrailli asker Gilad Şalit’e karşılık takas yapılan Filistinliler’den, İsrail’in kendi güvenliği için Batı Şeria, Gazze ve Mısır’da kalmasını kabul etmediği 40 kişiden 11’i dün gece yarısından sonra Türkiye’ye geldi.

  Ankara’ya gelen Filistinliler arasında bir kadın da yer aldı. Türkiye’ye gelen Filistinliler’den 10 erkeğin Hamas, kadın Filistinli’nin ise El Fetih’den olduğu bildirildi. Diğer Filistinliler’in ise Suriye ve Katar’a gittikleri kaydedildi.

  Özel uçakla Erdoğan’ın danışmanı gitti

  Filistinlileri almak için özel sivil uçak dün akşam Kahire’ye gitti. Uçakta Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Arap dünyası ve Ortadoğu danışmanı Sefer Turan’la MİT’ten yetkililer yer aldı. Kahire Havalimanı’ndaki 40 Filistinli kendi aralarında toplantı yaparak kimlerin hangi ülkelere gideceğini belirledi. Bu sırada Türk uçağındaki yetkililer, toplantının bitmesini bekledi. Saat 22.00’ye kadar süren toplantının ardından Filistinliler, 11 kişinin Türkiye’ye gitmesini kararlaştırdı. Filistinlileri getiren uçak saat 23.30 sıralarında Kahire’den havalandı ve gece yarısından sonra Esenboğa Havalimanı’na indi. Filistinliler uçaktan aprona yanaşan araçlara binerek, Büyük Şeref Salonu’nun yanında açılan yoldan havalimanından çıktılar. Filistinliler ilk kontrollerinin yapılacağı ve geceleyecekleri yerlere götürüldü.

  HÜRRİYET TARİHİ TAKASI REFAH KAPISI'NDAN İZLEDİ / FOTO GALERİ

  DAKİKA DAKİKA TARİHİ TAKAS

   

  ŞALİT'İN ÖZGÜRLÜK YOLCULUĞU / FOTO ANALİZ

   

  FİLİSTİN "TAKAS BAYRAMI" YAŞIYOR / FOTO GALERİ

   

  ŞALİT, İSRAİL ASKERİ ÜSSÜNE BÖYLE GELDİ / WEB TV

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı