Gündem Haberleri

  Ankara’da yasak kitap sergisi

  Umut ERDEM/ANKARA
  28.03.2005 - 01:07 | Son Güncelleme:

  Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Kütüphaneciler Derneği, bugün başlayacak olan Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında bir ilke imza atıyor. Bu yıl 41’incisi gerçekleşecek etkinliklerde çeşitli nedenlerle yasaklanarak toplatılan kitaplar sergilenecek.

  ‘Toplatılan Yayınlardan Seçmeler Sergisi’ başlığı altında düzenlenen sergide 100 eser yer alacak. Kütüphanelerin öneminin vurgulanacağı haftada, Türkiye’de kütüphanelerin yaşadığı sıkıntılar da masaya yatırılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre Türkiye’de bin 433 halk kütüphanesi bulunuyor. Bunların 274’ü personel yetersizliği gibi nedenlerle kapalı.

  Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, ‘Toplatılan Yayınlardan Seçmeler Sergisi’ni açmalarının nedenini Hürriyet’e ‘Demokratik kitap yasağı olmayan bir Türkiye göstermek için böyle bir sergi düzenledik’ diyerek anlattı.

  ‘İnşallah ülkemizde bir daha kitaplar toplatılmaz’ diyen Bakan Koç, serginin Türkiye için çok güzel bir gelişme olduğunu aktardı.

  Sait Faik de yasaklı

  SERGİLENECEK yasaklı kitaplar listesinde şu yazarların eserleri var: ‘Adalet Ağaoğlu-Fikrimin İnce Gülü, Yaşar Miraç-Trabzonlu Delikanlı, Sait Faik Abasıyanık-Medar-ı Maişet Motoru, Sabahattin Ali-Sırça Köşk, Melih Cevdet Anday-Yan Yana, Nihat Behram-Darağacında Üç Fidan, Atilla İlhan-Böyle Bir Sevmek, Nedim Gürsel-Kadınlar Kitabı, Mahir Kaynak-Yel Üfürdü Sel Götürdü, Aydoğan Vatandaş-Armagedon, Ahmet Altan-Sudaki İz, Henry Miller- Oğlak Dönencesi, Müjdat Gezen ve Savaş Dinçel-Çizgilerle Nazım Hikmet, Neşe Düzel-Türkiye’nin Gizlenen Yüzü, Ataol Behramoğlu-Ne Yağmur...Ne Şiirler..., Nazım Hikmet-Gece Gelen Telgraf Portreler 1+1=Bir, Carlos Marighella-Şehir Gerillası, Mao Tse, Tung ve Che Guevara-Gerilla Harbi, Mahir Çayan-Toplu Yazılar, İsmail Beşikçi-Doğuda Değişim ve Yapısal Sorunlar, V.I.Lenin - Devlet ve İhtilal, Harun Karadeniz - Olaylı Yıllar ve Gençlik, V.I. Lenin - Ne Yapmalı: Hareketimizin Can Alıcı Sorunları, Georges Politzer - Felsefenin Başlangıç ilkeleri, Sevgi Soysal - Yürümek, Hasan Kıyafet - 12 Mart Fıkraları, Bediüzzaman Said Nursi - İhlas Risaleleri, Karl Marx - Kapital, Kral Lear -William Shakespeare, Lady Chatterley -D.H.Lawrance, Anna Karenina- Tolstoy.’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı