Gündem Haberleri

  Ankara’da sıcak dialog

  Hürriyet Haber
  13.01.2002 - 02:02 | Son Güncelleme:

  Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan'ın azınlık vakıfları konusundaki çözüm çabaları için teşekkür ettiği ve destek istediği Başbakan Ecevit, ‘‘Türk Hükümeti, bir sorunla karşılaşıldığında Ermeni cemaatinin yanındadır’’ dedi.

  Başbakan Bülent Ecevit, makamında kabul ettiği Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan ve beraberindeki heyete, herhangi bir sorunla karşılaşıldığında daima Türk Hükümeti'nin Ermeni cemaatinin yanında olacağı garantisini verdi. Mutafyan ise azınlık vakıfları konusuna kalıcı bir çözüm getirme çabalarından dolayı Ecevit'e ve Hükümet'e teşekkür etti.

  Başbakan'a ‘azınlık vakıflarının sorunları’ konusunda bilgi verenMutafyan, görüşmede vakıflarla ilgili tasarının Türkiye Ermenileri ile diğer gayrimüslim azınlık cemaatlerini doğrudan ilgilendirdiğini belirtti. 2. Mesrob ayrıca cemaatlerinin hukuk danışmanlarının hazırladığı rapor ile ‘1936 Beyannamesi’ konusunda cemaatlerinde oluşan görüş ve çözüm önerilerini içeren mektubu Başbakan Bülent Ecevit'e sundu.

  Mutafyan, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Bülent Ecevit'in cemaatlerinin tüm sorunlarını kendilerine iletmeye devam etmelerini istediğini ve çözüm için ellerinden geleni yapacaklarını söylediğini de vurguladı. Kanunda bu doğrultuda yapılacak değişikliğin bu eşitliği sağlayacağını vurgulayan 2.Mesrob, görüşmede Başbakan Bülent Ecevit'in Ermeni cemaati heyetine ziyaretleri için teşerkür ettiğini ve sözkonusu tasarının inceleme aşamasında olduğunu belirterek bu noktada dini azınlıkların görüşlerinin de dikkate alınacağını söylediğini ifade etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı