GeriGündem Anka'nın Uyanışı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anka'nın Uyanışı

Hollywood'un pek sevdiği yeniden çevrimlerden bir Anka'nın Uyanışı (Flight of the Phoenix). 1965'te Robert Aaldrich'in Trevor Dudley Smith'in romanından uyarladığı filmin, tam 40 yıl sonra yapılan yeniden çevrimi kendisi de uçma tutkunu olan yönetmen John Moore'un imzasını taşıyor. Dennis Quaid , Giovanni Ribisi, Tyrese Gibson'ın başrollerini paylaştığı Anka'nın Uyanışı, kum fırtınasına yakalanan bir uçaktan sağ kurtulan iki pilot ve 11 yolcunun öyküsü üzerine kurulu.
(4 Mart'ta sinemalarda)

FİLMİN KONUSU

Kargo uçağı pilotu Frank Towns ve yardımcı pilot AJ Mongolia’da kapanmış olan bir petrol araştırma merkezine gönderildiklerinde bu rutin operasyonun bir ölüm kalım savaşı ve bir yeniden doğuş hikayesi haline dönüşeceğine ait en ufak bir fikirleri yoktu.

Havalandıktan kısa bir süre sonra Gobi Çölü’nü geçerken uçak yoğun bir kum fırtınasına girer ve telsiz bağlantısı ile motorlarından biri arızalanır. Yoğun fırtına ile havalanan kum ve çakıl taşları uçağın gövdesini sarstığında Towns uçağı dünyanın en tehlikeli çölünün ortasına indirmek zorunda kalır.

Uçak onarılamaz şekilde tahrip olmuştur ve mürettebat ve sağ kalan onbir yolcu çok az yiyecek ve su ile çölün ortasındadırlar. Birbirlerini suçlayarak tansiyonu yükselten kazazedelerin durumu gün geçtikçe daha çaresiz bir hal almaktadır. Yolcu listesine son anda eklenen, tuhaf ve gizemli bir adam olan Elliott parçalanmış C-119 kargo uçağının parçalarından yepyeni bir uçak inşa etmeyi teklif eder. Uçağın ismini efsanelerde küllerinden yeniden doğan kuş “Anka” koyacaklardır.

Towns ve diğerleri Elliott’un planlarının pratik olmadığını düşünerek başlangıçta uzak dururlar. Bunun da ötesinde zaten ellerindeki yaşam kaynakları da gün geçtikçe azalmaktadır. Üstelik sadece yaşam kaynakları değil sayıları da azalmakta ve kaçış için tek yöntemlerinin yeni bir uçak inşa etmek olduğunu kabullenmektedirler. Buradan tek çıkış yolları geldikleri gibi gitmektir. Yani uçarak...

Kurtulanlar farklılıklarını bir yana bırakıp Elliott’ın rehberliğinde Phoenix’in (Anka) yapımına başlarlar. Yeni uçak şekilllenmeye başladığında bile amaçları imkansız gözükmektedir. Fakat imkansız gözüken onların tek çıkış yoludur.


FİLMİN KÜNYESi
Yönetmen: Michael Moore
Senaryo: Scott Frank, Edward Burns
Oyuncular: Dennis Quaid, Giovanni Ribisi, Tyrese Gibson, Miranda Otto,
Tony Curran, Sticky Fingaz, Jacob Vargas, Hugh Laurie, Scott Michael  Campbell, Kevork Malikyan, Jared Padalecki


Yorumları Göster
Yorumları Gizle