Gündem Haberleri

  ANKA-S inmeyecek

  Eray GÖRGÜLÜ - ANKARA
  07.02.2018 - 23:15 | Son Güncelleme:

  Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’nin (TAI) Türk Hava Kuvvetleri’ne (THK) teslim ettiği ANKA-S, TSK’nın sahadaki gözlem kabiliyetini çok daha ileriye taşıyacak. Uydudan kontrol kabiliyeti sayesinde sınırdan havalandırılan uçaklara Ankara’dan bile komuta edilebilecek. 24 saat havada kalabilen ve aynı anda 6 İnsansız Hava Aracı'nın (İHA) kontrol edilebileceği sistemle, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye hava sahasında yüzlerce kilometrekarelik alanda sınır tanımaksızın gözlem yapabilecek.

  ANKA-S inmeyecekTAI’nin geliştirdiği ve uydudan kontrol kabiliyeti ile görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz şartlarında otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilen 2 İHA kabul testleri başarıyla tamamlanarak THK’ya teslim edildi. Yeni sistemin operasyon kabiliyetleri hakkında Hürriyet’e bilgi veren kaynaklar, telsiz bağlantılı İHA’ların 200 kilometre mesafeye kadar uçabildiğini ancak yeni sistemin uydu bağlantısıyla bu sınırı ortadan kaldırdığını söyledi. Sınırdan telsiz bağlantısıyla havalandıktan sonra uydu aracılığıyla Ankara’dan da kontrol edilebilecek İHA’lar, 24 saat havada kalabilecek. Yeni İHA’lar, Avrupa’dan Akdeniz çanağı, Hazar Denizi ve Suriye ile Irak’a kadar uzanan kapsama alanına sahip TÜRKSAT 4B’nin etki alanının olduğu her yerde mesafe tanımaksızın uçabilecek.

  6 İHA AYNI ANDA HAVADA

  Kalkış meydanından bağımsız acil durum üslerine iniş yapabilen İHA’lar, link kaybı durumunda ise tanımlı meydanlara tam otonom iniş gerçekleştirebilecek. ANKA-S’de yeni nesil elektro optik/kızıl ötesi kamera ile teşhis, takip ve işaretleme görevlerinin icrası, MAK görevi ve telsiz rölesi ile hava-yer/yer - yer haberleşme desteği de mevcut. Yeni sistemin 6 İHA’nın aynı anda kontrol edilebilmesine imkân sağladığını da belirten kaynaklar, telsiz bağlantılı İHA’ların 18 bin feet yüksekliğe kadar çıkabildiğine ancak ANKA-S’yle bu mesafenin 23 bin feet’e kadar yükseldiğine işaret etti.

  EN BÜYÜK İHA'MIZ

  17.5 metre kanat açıklığı ve 200 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle Türkiye'nin geliştirdiği en büyük İHA olan ANKA-S'te keşif gözetleme sensörü olarak gece ve gündüz kamerası, lazer işaretleyici ve lazer mesafe ölçücü bulunduruyor. Gece ve gündüz kamerasıyla hem gece hem de gündüz şartlarında uzak mesafelerden insan ve araç tespitini yapabilecek yeteneği bulunan ANKA-S  aynı zamanda taşıdığı telsiz rölesiyle farklı alanlarda görev yapmakta olan kara birliklerinin birbirleri ile iletişimine destek sağlıyor.

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Son 24 saatte ne oldu? (08.02.2018)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..
  Etiketler: gazetehaberleri , ANKA-S , TAI , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı