Gündem Haberleri

  Anıtmezar telaşı

  Hürriyet Haber
  18.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal için yapımına başlanan 35 metre yükseklikteki anıtmezarın, ölüm yıldönümü olan 17 Nisan'a yetişmesi için 3 vardiya halinde 100'e yakın kişi çalışıyor.

  Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından Adnan Menderes ve arkadaşlarının anıtmezarını yapan İdil İnşaat'a 126 milyar 500 milyon lira keşif bedeliyle ihale edilen Vatan Caddesi'ndeki anıtmezarın, yaklaşık 300 milyar liraya malolacağı açıklandı. Mimar Yılmaz Sanlı tarafından çizilen, üzeri bakır kaplı çelik konstrüksiyon ayaklarla çevrili anıtmezarın tepesine kurşun kubbe konulacak, iç tavan bölümünde de 3 metre çapında kurşun küre sarkıtılacak.

  Mermerler İtalya'dan

  Mevcut mezar, üzerine 1 metre yükseklikte çelik konstrüksiyonlar konularak yükseltilecek. Bu konstrüksiyonlar üzerine İtalya'dan getirilen mermerlerle lahit yapılacak. Anıtmezarın bulunduğu 1100 metrekarelik tören alanını lahite bağlayan bölümde merdivenler bulunacak.

  Semra Hanım onayladı

  35 metre yükseklikteki çelik konstrüksiyonlar önümüzdeki günlerde yerlerine monte edilecek. Anıtmezarın çevresini saran 8 bin metrekarelik alandaki peyzaj çalışmasına inşaat bittikten sonra başlanılacak. Mimar Sanlı, projeyi Semra Özal'a götürdüğünü ve ‘Uygundur’ izni aldığını bildirdi.

  35 metre yükseklikte olacak

  Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın anıtmezarı için çalışmalar son hızla sürdürülürken, daha önce Bakırköy Belediyesi tarafından 8 bin metrekarelik alana dikilen ağaçlar söküldü ve peyzaj çalışmasından sonra yeniden dikilmek üzere korumaya alındı. Yüksekliği 35 metre olan dev anıtmezarın çelik konstrüksiyonları takıldıktan sonra, lahit mezara ulaşmak için inşa edilecek merdivenli yola başlanacak.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı