Gündem Haberleri

  Anıtkabir'de 29 Ekim töreni

  DHA/A.A/ANKA
  29.10.2010 - 10:20 | Son Güncelleme:

  Ankara’daki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenleri sabah Anıtkabir’de başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Anıtkabir’deki törenlerde Aslanlı Yol’dan itibaren beraber yürümelerine rağmen hiç konuşmadılar. Anıtkabir’in ardından devlet erkânı TBMM’ye geçti. Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yine yan yanaydılar ancak burada da hiç konuşmadılar. TBMM’den sonra bu kez kutlamaları izlemek üzere Hipodroma gelen Başbakan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun tokalaşmadıkları sadece baş ile selamlaştıkları dikkat çekti.

  ANKARA'DA MUHTEŞEM TÖREN / FOTO GALERİ

  YAĞMURA RAĞMEN KUTLADILAR / WEB TV

  ANITKABİR'DE 29 EKİM TÖRENİ / FOTO GALERİ 

  HİPODROMDA MUHTEŞEM TÖREN / WEB TV 

   

   

  Türkiye Cumhuriyeti'nin 87. kuruluş yıldönümü, tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlanıyor. Ankara'da devlet erkanı ilk olarak Anıtkabir'de toplandı. Törene Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Anamuhalefet Lideri Kılıçdaroğlu katıldı. Tören boyunca yan yana bulunan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'nun birbirleriyle hiç konuşmadıkları dikkat çekti.

  Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Ankara'da ilk tören Anıtkabir'de yapıldı. Anıtkabir'deki tören, saat 08.45'te devlet erkanının yerlerini almasıyla başladı.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığındaki devlet erkanı, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ün mozolesinin bulunduğu bölüme geçti.

  Cumhurbaşkanı Gül'ün, Ulu Önder'in mozolesine, üzerinde “Cumhurbaşkanı” yazılı kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

  GÜL ANITKABİR ÖZEL DEFTERİNE YAZDI

  Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Gül, deftere şunları yazdı:
  “Aziz Atatürk, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 87. yıldönümünde yarınlarına güvenle bakan büyük bir milletin evlatları olarak huzurundayız. Bugün demokratik, laik güçlü, gelişmiş dünyada aktif rol oynayan bir ülke konumuna ulaşmanın gururunu yaşıyoruz. Ülkemizi gösterdiğiniz hedef doğrultusunda geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye, dünyadaki değişimleri şekillendiren bir ülke olarak daima yükselecektir. Milletimiz bu süreçte Cumhuriyetin temel değerlerini korumaya ve demokratik gelişimini sürdürmeye kararlıdır.

  Cumhuriyet Bayramı'nda millet olarak aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, size minnet duygularımızla birlikte şükranlarımızı ve saygılarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

  Gül'ün, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalamasının ardından tören alanındaki Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve öğrenciler, Atatürk'ün mozolesinin önünden saygı geçişi yaptılar.

  Anıtkabir'deki törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanı sıra TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kuvvet Komutanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili Kublay Özkan, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt ve mahkeme üyeleri, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, milletvekilleri, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi, bazı siyasi parti temsilcileri ile diğer askeri ve mülki erkan katıldı.

  ÖZCAN MOZOLEYE ÇIKMADI

  Törene devlet erkanı ile birlikte Aslanlı Yol'dan yürüyerek gelen YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, “ayakkabısının ıslak zeminde kayması” nedeniyle mozoleye çıkmadı. Saygı duruşunda öğrencilerin arasında yer alan Özcan, daha sonra Cumhurbaşkanı Gül'ün Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalaması sırasında Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti.

  HİPODROMDA TÖREN

  Cumhuriyet Bayramı’nın Hipodrom’daki kutlama töreni SAAT 11:00'de başladı. Atatürk Kültür Merkezi(AKM) tören alanındaki kutlamalarda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yüksek yargı organı temsilcileri, kuvvet komutanları ile bakanlar, milletvekilleri, yabancı misyon şefleri, subay ve astsubaylar ile çok sayıda vatandaş katıldı.

  Bu arada Başbakan Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun tören alanında tokalaşmadan baş selamı ile selamlaşması dikkat çekti.

  KILIÇDAROĞLU: BENİM AÇIMDAN HERHANGİ BİR SOĞUKLUK YOK

  İstanbul'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Başbakan Erdoğan ile kabulde farklı yöne bakmalarının aralarında soğukluk olduğu yorumlarına neden olduğunun” belirtilmesi üzerine ise “Benim açımdan herhangi bir soğukluk yok” diye konuştu.

   GÜL ASKERİ TÖRENLE KARŞILANDI / WEB TV

  ADIYAMAN'DA MUHTEŞEM KUTLAMA / WEB TV 

  CİZRE'DE CUMHURİYET COŞKUSU / WEB TV 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı