Gündem Haberleri

  Ani ve nokta operasyon yeteneği

  Kemal YURTERİ (CNN Türk)
  14.12.2001 - 20:59 | Son Güncelleme:

  Cruise füzeleri, TSK'ya tek noktaya ani operasyon yeteneği katacak. Bakanların imzasına açılan metinde, Cruise füzelerinin Türkçe karşılığı olan "Seyir füzsi" kelimesi kullanılıyor. Ancak alımına karar verilen Cruise tipi füzenin menzili ve tipi konusunda detay verilmiyor. Muhtemelen bu konular Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yapacağı görüşmelerde netleşecek. Neden Bakanlar Kurulu kararına gerek duyuldu?

  Karar, Devlet İhale Yasası'nın uzun işlemleriyle uğraşmadan hızlı bir alımı hedefliyor. Sonuçta füze alımında ABD dışında kaynak ta görünmüyor. Amerika Birleşik Devletleri, bu füzeleri bugüne kadar çok az sayıda müttefiğine satmaya yanaştı. Körfez savaşı başta olmak üzere, bir dizi "nokta hedefe ani saldırı" amaçlı bir dizi operasyonda bu füzeler kullanıldı. Türkiye ortaya çıkan alım şansını kullanmak için hızlı hareket etmeye çalışıyor olabilir.

  Füzeler ordunun envanterine girmesinin ardından önemli bir silah olacak. Havadan ve denizden  fırlatılabilen Cruise tipi füzeler, klasik operasyonlardan farklı olarak çok ani ve tek bir noktaya yönelik operasyonlara fırsat yaratıyor.

  Ordunun envanterine girmesinin ardından, Türkiye, çevre ülkelerdeki uzun menzilli füzelerin yarattığı endişeye en azından benzer ve daha etkili bir sistemle yanıt vermiş olacak

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı