GeriGündem Angelopoulos'tan İzmir'de sinema dersi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Angelopoulos'tan İzmir'de sinema dersi

Angelopoulos'tan İzmir'de sinema dersi
refid:9178031 ilişkili resim dosyası

Yunan sinemasının dünyaca ünlü yönetmeni Theo Angelopoulos, kendi sinemasının değerlendirileceği bir çalıştaya konuk olmak üzere İzmir'e geliyor.

Sinemanın “son modernist” ünvanlı yönetmeni Angelopoulos, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarım Bölümü ile Yunanistan Midilli Ege Üniversitesi'nin Kültürel Teknolojiler ve İletişim Bölümü'nün ERASMUS Projesi kapsamında birlikte düzenledikleri “Angelopoulos Sineması” çalıştayına konuk olacak.

/images/100/0x0/55ea8775f018fbb8f885ecaa
Güzel Sanatlar Fakültesi'nde yarın başlayacak ve 11 Kasım Çarşamba günü sona erecek çalıştayın 9 Kasım Pazartesi günü yapılacak oturumuna konuk olacak Angelopoulos'a, aynı gün Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından “sinemasında öteki sanatlar ile sinema sanatı arasında kurduğu derin bağlar ve bölge tarihine nesnel, barışçı ve hümanist yaklaşımından dolayı” onursal doktora unvanı verilecek. Çalıştay bünyesinde sinema öğrencileri, ünlü yönetmenin Efes Antik Kenti'nde vereceği derse katılıp, Şirince Köyü'nün ziyaretine eşlik etmenin yanı sıra, Türkiye'de 4 Aralık'ta gösterime girecek “Zamanın Tozu” adlı filmini de izleme olanağı bulacak.

Çalışmaları hakkında bilgi veren Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Bölümü Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Dr. Ragıp Taranç, 46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin onur konuğu olarak Türkiye'ye gelen yönetmeni, bu kez İzmir'de ağırlayacak olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Çalıştaya Midilli Ege Üniversitesinden katılan Prof. İrini Stathi'nin, Angelopoulos sineması uzmanı olduğu bilgisini veren Taranç, tüm hazırlıkların tamamlandığını kaydetti.

Angelopoulos'un 1930'dan 1970'e kadar geçen sürede Yunanistan tarihini anlattığı “36 Günleri”, “Kumpanya” ve “Avcılar”ı içeren film üçlemesine ek olarak, çok başarılı ve kalıcı filmlere imza attığını ifade eden Taranç, şu bilgileri verdi: “Angelopoulos'a (son modernist) deniyor, çünkü küreselleşen dünyada kendi ülkesi önceliğinde, kendi bölgesinin sorunlarını tartışıyor. Sınırlar, mülteciler, Balkanlardaki savaş günleri, savaşların acı deneyimleri filmlerinde çok etkileyici şekilde anlatılıyor. Angelopoulos, aynı zamanda görsel tarih yazıcısıdır. Filmlerinde Akdeniz'in puslu havasından, ressamların kompozisyonlarından, mitolojiden, antik tiyatrodan yararlanıyor, tüm bunların epik anlatımla buluşturuyor. Sinemada, diğer sanat dallarını en başarılı kullanan yönetmenler arasında ilk sıralarda.”

Angelopoulos'un “dünyanın gidişatından mutlu olmayanlardan” biri olduğunu da belirten Taranç, ünlü yönetmenin post modernizm ve beraberinde getirdiği kültüre karşı olduğunu, bu nedenle “son modernist” olarak nitelendirildiğini söyledi.

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle