GeriGündem 'Anayasayı ihlal ederse biz de ederiz'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  229
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Anayasayı ihlal ederse biz de ederiz'

'Anayasayı ihlal ederse biz de ederiz'
refid:18142625 ilişkili resim dosyası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Muhalefet ister gelsin ister gelmesin Meclis çalışır'' diyen Başbakan Erdoğan'a ''AKP Anayasa'yı ihlal ederse biz de ederiz'' yanıtını verdi.

'BAŞBAKAN'IN SÖZLERİNİ YADIRGADIM'

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklu vekiller konusunda Başbakan Erdoğan'ın ''Başbakan hakimleri arayıp talimat mı versin'' sözleri üzerine ''Başbakan'ın sözlerini yadırgadım. Biz Başbakan'dan öyle bir talepte bulunmadık'' yanıtını verdi.

 

Başbakan Erdoğan bugün grup toplantısında ''Başbakan ne yapsın? Hakimleri arayıp talimat mı versin'' dedi. Başbakan'ın bu sözleri Kılıçdaroğlu'na soruldu. Kılıçdaroğlu, ''Başbakan talimat versin diye bir talepte bulunmadık. Başbakan'ın bu sözlerini yadırgadım. Sadece şunu istedik. Anayasa’nın 90. maddesi var. AİHM var. BM var. Hukukun üstünlüğü evrensel hukuktur. Bu yerine getirilsin dedik. Biz de bunu istedik'' sözlerini kullandı.

 

ÇÖZÜM ADALET BAKANLIĞI'NDA

 

Kılıçdaroğlu, tutuklu vekillerle ilgili krizin çözümü konusunda ''Sorun Adalet Bakanlığı bürokrasisi içinde çözülmeli. Biz çözüm önerirsek dayatma denir, bu mantıkta değiliz. Sorunun tek bir çözümü yok, bütün önerilere açığız'' önerisinde bulundu.

 

Erdoğan'ın ''Muhalefet ister gelsin ister gelmesin Meclis çalışır'' sözlerine Kılıçdaroğlu'nun yanıtı, ''Anayasayı ihlal edip komisyon kurulur ise biz de Genel Kurul'a katılırız

 

MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE OY KULLANMAYACAĞIZ

 

Pazartesi günü yapılacak Meclis Başkanlığı seçiminde oy kullanmayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, ''Başbakan'da sorunu çözeriz diye bir irade beyanı yok

Gül 'uzlaşma kültürüyle bütün sorunlar çözülmeli' dedi'' şeklinde konuştu.

 

KILIÇDAROĞLU KÖŞK'E ÇIKTI

 

/images/100/0x0/55eaaa6bf018fbb8f88eec07
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan CHP Milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay’ın tahliye taleplerinin reddedilmesine tepki olarak CHP grubunun TBMM’de yemin etmemesinin ardından yaşanan krizi görüşmek üzere, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu kabul etti. Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Görüşmenin ardından gazetecilere bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ile yaptıkları görüşmede TBMM’de yaşanan krizi değerlendirdiklerini belirterek şöyle konuştu:

 “Sayın Cumhurbaşkanı, krizin çözümü konusunda CHP’nin görüşlerini sordu. Kendi görüşlerimizi aktardık kendilerine. Sayın Cumhurbaşkanı, uzun tutukluluk süresinin yarattığı rahatsızlığı dile getirdi, bunu daha önce de dile getirdiğini ifade etti. Sorunun çözümü için katkı vereceğini, benim düşüncelerimi değerlendireceklerini ifade ettiler.”

 

ZİYARETTEN FOTOĞRAFLAR / FOTO GALERİ


 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle