Gündem Haberleri

  Anayasada ihtilaf konusu çok az olur

  Nuray BABACAN Bülent SARIOĞLU/ANKARA
  09.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yeni anayasa çalışmasının sonuca ulaşması konusunda umutlu olduğunu belirterek, “Partilerin tartışacağı esasında fazla madde yok, komisyonda ihtilaf konuları çok az olur” dedi.

  Hürriyet Ankara Bürosu’nun kahvaltı davetinde soruları yanıtlayan Bozdağ’ın değerlendirmeleri şöyle:

  Yeni anayasa için umudum yüksek. Bence sıkıntı olmaz. Bir defa bütün partiler kamuoyuna taahhütte bulundu. Kamuoyu da şu anda buna hazır. Yeni anayasada partilerin tartışacağı esasında fazla madde yok. Bana göre 5 madde vardır, hadi birileri de bunu 10’a çıkarsın. Ama daha fazla değil. Bunlardan birisi anayasal vatandaşlıkla ilgili olabilir. Başka birkaç konu olabilir. Esasa girdiğimizde biz konuyu tıkamış oluruz. Ama tahminim, ihtilaf konuları çok az olur.

  İbadethaneler belli

  Yedi Alevi Çalıştayı yapıldı. Tüm çalıştayların raporlarını detaylı şekilde okudum. Başlangıçta sorunları konuşan, tespit eden, analiz eden bir yapı var. Sorunları adeta derleyen bir metin çıkıyor. Nihai rapor anlamında da sonuçlar ortaya konuyor. Kanun Hükmünde Kararname’yi hazırlarken bunları tartışmadık. Diyanet’in uygulamalarıyla ilgili pratik sıkıntıları çözmek için kararnameyi yaptık. Cemevleriyle ilgili çalıştaylarda bir uzlaşma yok. Bizim yanlı bir bakışımız yok. Raporlara göre o çalışmalarda cem kültür evleri yapılması şeklinde bir anlaşma yapılıyor. Daha sonra Alevi kardeşlerimiz kültür evi değil de cemevi olması şeklinde yaklaşım gösteriyor. Bütün dinlerin, hem ilahi dinlerin hem de ilahi olmayan dinlerin ibadethanesi var, ama hepsi tek. İslam’ın ibadethanesi dünyanın neresine giderseniz gidin belli. Yahudilerin de belli, Hıristiyanların da belli. Bu siyasetçiler olarak bizim vereceğiniz bir karar değil. Siyasetçiler olarak teolojik tartışma alanında bir karar almamız veya bu tartışmayı bizim kanunla çözmemiz başka tartışmalara yol açar.

  Kültür evi olabilir

  Kültür evi olmasında bir sorun yok. Bir paket hazırlıyoruz. Ben hiçbir fikre soğuk değilim. Dini konularla ilgili siyasi olarak benim karar vermem doğru olmaz. Laiklik de buna izin vermiyor. Taraflarda bir ittifak nasıl olursa düzenlemeyi biz yapacağız. Şu anda Diyanet İşleri Tasarısı’nda farklı inanç gruplarıyla ilgili daire kurulmasına dair düzenleme var. Ama Alevi kardeşlerimizin büyük kısmında da ‘Diyanet kaldırılsın’ görüşü var.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı