Gündem Haberleri

  Anayasa Uzlaşma Komisyonu’ndan derhal çekilin

  Mehmet ÇİL / DHA
  06.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muğla’nın Datça ilçesindeki Ecevit Kültür Merkezi’nde düzenlenen Milli Anayasa Forumu’nun 62’nci toplantısı dün gerçekleştirildi.

  Toplantıda konuşan CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, CHP’nin, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda olmasının parti tabanında rahatsızlık yarattığını söyledi. AK Parti’nin 326 milletvekiline sahip olduğunu ve arzu ettiği takdirde 5 milletvekilinin de desteği ile istediği anayasayı halkın önüne götürebileceğini hatırlatan Aldan, şöyle konuştu: “AKP, yeni bir anayasa istiyor. Çünkü küresel güçler, Türkiye’de rahatça dolaşabileceği bir anayasa istiyorlar. Recep Tayyip Erdoğan için her şey bir araçtır. Gerekirse, milliyetçi bir anayasa ile karşımıza gelebilir.”
  Karşı devrim anayasası
  CHP ve MHP’yi Anayasa Uzlaşma Komisyonu’ndan çekilmeye davet eden İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey de şunları söyledi: “Anayasaları namlular yapar. Ya devrim olur, devrimci anayasa yapılır. Ya da karşı devrim olur, milletin anasını ağlatacak anayasalar yapılır. Geldiğimiz noktada karşı devrim anayasası ile karşı karşıyayız. CHP ve MHP milletvekilleri derhal uzlaşma komisyonundan çekilmelidirler. Bugün öncelikli görevimiz, AKP’den kurtulmaktır. Atatürk’ün meclisini kurmak için, hepimizin birleşmesi yazım. Atatürk birliğini oluşturmalıyız.” Toplantıda Milli Anayasa Forumu Genel Sekreteri Haluk Dural ise yeni anayasa ile Türkiye’nin üniter devlet yapısının ortadan kaldırılmak istendiğini savundu.                              

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı