Gündem Haberleri

  Anayasa taslağı yazmayız temel ilkeleri belirleriz

  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN / ANKARA
  11.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa taslağı yazmayız temel ilkeleri belirleriz Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in, ’Biz çalışmamızı rolantiye aldık, top sizde" diyerek, anayasa taslağı istediği 7 sivil toplum kuruluşu, "Amacımız yeni bir anayasa taslağı oluşturmak değil, yeni anayasanın dayanması gereken temel ilkeler üzerinde en geniş uzlaşmayı sağlamak" dedi.

  HÜKÜMETİN yeni Anayasa için sivil toplum örgütlerinin katkısı konusunda pozitif yanıt vermesi üzerine Ekonomik ve Sosyal Konsey’de (ESK) yer alan sivil toplum kuruluşları ortak açıklama yaptı. Açıklamada "Anayasa bir toplumsal sözleşmedir, tüm toplum kesimlerinin mutabakatını temsil eder" denildi. Hükümetten de süreci şeffaflaştırması istendi. TOBB, TİSK, Türk-İş, Hak-İş, Türkiye Kamu-Sen, TESK ve TZOB tarafından, önceki gün gerçekleştirilen "Birinci Anayasa Hazırlıkları Bilgilendirme Toplantısı" ardından yapılan ortak açıklamada, 7 sivil toplum kuruluşunun anayasa çalışmalarına katkı vermek üzere daha aktif davranma kararı aldıkları ve bu kararı 25 Eylül’de kamuoyuna açıkladıkları hatırlatıldı. Açıklamada, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in gerekli bilgilendirmeyi yaptığı ifade edildi.

  DAHA İYİ YÖNETİM İÇİN: Türkiye’nin dünyadaki yeri ve rolünün layık olduğu düzeye yükseltilmesi için tüm yönetsel, ekonomik, sosyal vb. sistemlerin reforma tabi tutulması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, "60’ıncı hükümet tarafından öngörülen yeni anayasa da bu kapsamda değerlendirilmeli ve ülkemizin dünyadaki çok hızlı değişime başarıyla uyum sağlaması amaçlanmalıdır" denildi. Açıklamada şunlar kaydedildi: "Yeni anayasa yapım sürecine herkesin katkı yapmasının bir yurttaşlık görevi olduğunu düşünüyoruz. Biz Ekonomik ve Sosyal Konsey’in sivil kanadını temsil eden sosyal taraflar ve meslek kuruluşları olarak, yeni anayasanın üzerine bina edileceği temel ilkeler üzerinde çalışacağımız bir tartışma platformu oluşturuyoruz."

  TEMEL İLKELER: Amaçlarının yeni bir anayasa taslağı oluşturmak değil, yeni anayasanın dayanması gereken temel ilkeler üzerinde en geniş uzlaşmayı temin etmek olduğunu söyleyen 7 sivil toplum örgütünün açıklaması şöyle devam etti: "Toplumsal uzlaşmanın kurumsal altyapıya kavuşmasını fevkalade önemsiyoruz. Bir eylem planı dahilinde bu ortamın oluşmasına katkı sağlayacağız. Gerçekleştireceğimiz çalışmalarla, ülkenin her yerinde, toplumun tüm kesimlerini sürece dahil etmeye çalışacağız. Ayrıca, başta TBMM olmak üzere tüm siyasi partileri, üniversiteleri, meslek kuruluşlarını, sendikaları, sivil toplum kuruluşlarını, medyayı çağdaş bir anayasa için katkı yapmaya çağırıyoruz."

  BİRLEŞMEYE VESİLE OLMALI: Açıklamada hükümetten beklentilerine de değinen sivil toplum kuruluşları, bu beklentileri anayasa yapım sürecinin şeffaf hale getirilmesi ve bu çerçevede izlenecek yol haritası konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi olarak sıraladılar. Yeni anayasa yazma sürecinin ayrışmaya değil, birleşmeye vesile olması gerektiği inancının ifade edildiği açıklamada, "Anayasa bir toplumsal sözleşmedir, tüm toplum kesimlerinin mutabakatını temsil eder. Farklı toplum kesimlerinin duyarlılıklarını dikkate alacak bir ortam oluşturularak, değişikliklerin toplumsal uzlaşı halinde yapılması sosyal dengelerin sağlanması açısından faydalı olacaktır" denildi.

  Sivil toplum Anayasa tansiyonunu düşürdü

  CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, AKP’nin Anayasa çalışmasıyla ilgili 26 Eylül’de TOBB, Türk-İş, Hak-İş, TESK, TİSK, TZOB gibi sivil toplum kuruluşları (STK) başkanlarının yaptığı açıklamanın tansiyonu düşürdüğünü söyledi. Gül, Çankaya Köşkü’nde iftar verdiği başkanlara, "Böylesi bir çalışmada toplumsal mutabakat çok önemli. Hassasiyetiniz bu nedenle değerliydi" dedi. Yemekte Gül’le Türkiye sorunları üzerine konuşan başkanlar da, Türkiye’den nitelikli sanayi göçünün durdurulmasını istediler. Bulgaristan’a bugüne kadar 72 sanayi kuruluşunun göç ettiğini, Mısır’ın da sırada olduğunu söyleyen başkanlar, "Yenileri gitmesin diye bir şeyler yapmalıyız" dediler. Bu talebi çok yerinde ve haklı bulan Gül, kendisini ziyaret eden bazı sanayicilerde, sanayiden uzaklaşma eğilimi gördüğünü, buna üzüldüğünü söyledi.

  TOBB: Seçimin faturasını vatandaşa zamla yüklemeyin

  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, her ülkede kamu harcamalarının seçim döneminde arttığını belirterek, "Ama seçim sonrasındaki dönemde harcamaların karşılanması yönünde tedbirler alınır. Yapılan ilave harcamaların bedelinin vergi olarak halkın üzerine gelmesini uygun bulmuyoruz" dedi. Stand-by’a ilişkin gözden geçirme çalışmaları kapsamında çalışmalarını sürdüren IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni ile beraberindeki heyet dün TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret etti. Hisarcıklıoğlu, sanayicinin dövizin geldiği konumdan rahatsız olduğuna dikkat çekerek, IMF heyetine bu konudaki rahatsızlıklarını illetiklerini belirtti. Hisarcıklıoğlu, elektrik zammıyla ilgili de "Elektrik dağıtım şirketlerinin bir an önce özelleştirilmesi lazım. Bu piyasa rekabete açılmalıdır. Bu piyasayı rekabete açamadığımız sürece kamu eli ile üretmeye, kamu eliyle dağıtmaya devam ettiğimiz sürece bu zamlar kaçınılmaz hale gelir ve istediğimiz kaliteyi de elde edemeyiz" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı