Gündem Haberleri

  Anayasa Mahkemsinden 8 partiye ihtar

  Hürriyet Haber
  09.01.2002 - 19:11 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi, 8 partiye çeşitli nedenlerle ihtar verilmesini kararlaştırdı.

  Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, Yüksek Mahkeme`nin bugün yaptığı toplantının ardından yaptığı açıklamada, Siyasi PartilerYasası`nın öngördüğü sürede kongrelerini yapmadıkları gerekçesiyle  Büyük Adalet Partisi, Anayol Partisi, Adalet Partisi, Türkiye Sosyalist İşçi Partisi, Türkiye Özürlüsü İle Mutludur Partisi ve Türkiye Adalet Partisi`ne ihtar verilmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.  

  Kılıç, 11 Kasım 20001 tarihinde gerçekleştirdiği olağanüstü  kongresinde adını ``Türkiye Komünist Partisi`` olarak değiştiren Sosyalist İktidar Partisi`ne ise Siyasi Partiler Yasası`nın 96. maddesine aykırı olarak adında ``komünist`` sözcüğü bulunması dolayısıyla ihtar verilmesinin kararlaştırıldığını belirtti. 

  Kılıç, hükümlü bir kişiyi yazılı uyarıya rağmen parti üyeliğinden çıkarmadığı gerekçesiyle de İşçi Partisi`ne de ihtar verildiğini ifade etti. 

   Kılıç, bu kararların tamamının 5`e karşı 6 üyenin oyuyla alındığını söyledi. Sözkonusu partiler gerekçeli kararların tebliğinden itibaren 6 ay içinde gereğini yapmazlarsa haklarında kapatma davası açılabilecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı