Gündem Haberleri

  Anayasa Mahkemesi seçeneği önümüzde

  ANKARA
  21.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Abdullah Gül’ün yeniden aday olmasının yolunu kapatan düzenlemeyi Cumhurbaşkanı’nın iade etmesini istedi.

  Hamzaçebi, konuyla ilgili şunları söyledi: “İradenin asıl sahibi halk, iradesini 5 artı 5 olarak ortaya koyduktan sonra, iradenin dolaylı temsilcisi vekillerin halkın yerine geçip ‘Süreyi 7 yıl olarak belirledim’ demeleri mümkün değildir. Cumhurbaşkanı görev süresine ilişkin düzenlemelerde kazanılmış hak gibi kavramlar olmaz. Cumhurbaşkanlığı herhangi bir memuriyet değildir. Sayın Cumhurbaşkanı, konunun tarafı olması nedeniyle yasayı iade etme konusunda tereddüt yaşayabilir. Yasa açıkça Anayasa’ya aykırıdır. Cumhurbaşkanı yasayı TBMM’ye iade ederse halk iradesine uygun hareket etmiş olur. Bütün bunlara rağmen yasa yürürlüğe girerse, Anayasa’ya aykırılık olması nedeniyle CHP bunu görmezlikten gelemez. 28 Ağustos 2012’den itibaren Sayın Cumhurbaşkanı görev başında olması halinde Cumhurbaşkanlığı tartışılır hale gelecek. CHP, Cumhurbaşkanlığının tartışılıyor olmasını doğru bulmaz. Anayasa Mahkemesi seçeneği önümüzde durmakta. Umuyorum o aşamalara gelmeden sağduyu ortaya çıkar ve Türkiye yanlıştan döner. Aksi takdirde Cumhurbaşkanlığı krizi kapımızda”
  Şantaja boyun eğmemeli
  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı’nın hiçbir güç karşısında boynunu eğmemesi gerekir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın yapması gereken ilk görev, hukuka aykırı bu irade karşısında dik durmalıdır ve bununla ilgili yasayı veto etmelidir. ”
  MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da “Bu ana-yasa ihlalini Anamuhalefet Partisi’nin Anayasa Mahke-mesi’ne götürmesi doğru olacaktır” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı