Gündem Haberleri

  Anayasa değişikliği, Yüksek Mahkeme'yi bekleyecek

  Hürriyet Haber
  14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Anayasa Komisyonu, 4'lü Anayasa Değişikliği Teklifi'ni görüşmeyi, Anayasa Mahkemesi'nin, Siyasi Partiler Yasası'nın (SPY) 103. maddesinin ikinci fıkrasının iptaline ilişkin gerekçeli kararının yayınlanmasına kadar erteledi. Anayasa Mahkemesi'nin kararı, FP'nin kapatılmasını kolaylaştırken, Anayasa değişiklik teklifinde ise parti kapatmayı zorlaştıran hükümlere yer veriliyor.

  Komisyondaki görüşmeler sırasında, DSP, MHP ve ANAP'lı üyeler tarafından görüşmelerin ertelenmesi yönünde bir önerge verdi. Önergede, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği iptal kararı hatırlatılarak, görüşülen teklifin Anayasa'nın 68. maddesiyle ilişkili olduğu ve bu nedenle yüksek mahkemenin gerekçeli kararının beklenmesi istendi.

  FP'li komisyon üyeleri bu önergeye karşı çıktılar. FP Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, parlamentonun yaptığı işin kural koymak olduğunu belirterek, karar gerekçesinin beklenmesinin ''bir şeyi değiştirmeyeceğini'' kaydetti.

  FP İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş ise Türkiye'de Büyük Millet Meclisi'nin ''üst organ olduğunu, mahkemenin ne kadar yüce olursa olsun alt organ olduğunu'' söyledi. Yalçıntaş, ''Beklemeyelim, biz vazifemezi yapalım'' diye konuştu.

  FP Trabzon Milletvekili Şeref Malkoç ise anayasa değişikliklerinin Anayasa Mahkemesi'nin denetimine tabi olmadığını ifade ederek, önergeye karşı çıktı. Yapılan oylamada, önerge, koalisyon ortağı partilere mensup üyelerin oylarıyla kabul edildi. Böylece, anayasa değişikliği teklifinin görüşülmesine Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararının yayınlanmasına kadar ara verildi.

  Türk: Beklenmesi doğru olur

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Anrayasa değişikliği teklifinin siyasi partilerle ilgili bölümünün, odak tanımına ilişkin olduğunu söyledi. Türk, şöyle konuştu:

  ''Anayasa Mahkemesi üç yıl önce, SPY'de daha önce yer alan odak tanımını iptal etmişti. İki gün önce de yeni düzenlemeyi iptal etti. O nedenle Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı dikkate alındıktan sonra, komisyonda değişikliğin değerlendirilmesi daha doğru olur.''

  Türk, sürenin ne kadar olacağını ilişkin bir soruyu yanıtlarken de, ''Anayasa Mahkemesi, son zamanlarda bazı önemli konuları, kritik konuları kısa zamanda gerekçesini yayınlayarak sonuçlandırdı'' dedi.

  Bakan Türk, Anayasa Mahkemesi kararı yayınlandıktan sonra komisyonun tekrar konuyu değerlendireceğini söyledi.

  FP: Erteleme iyiniyet göstergesi
  Kutan: Rahatsız değiliz
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı