Gündem Haberleri

  Anayasa değişikliği imzada

  Hürriyet Haber
  18.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uluslararası tahkime olanak sağlanabilmesi amacıyla Anayasa'nın bazı maddelerinin değiştirilmesini öngören teklif tamamlandı ve imzaya açıldı.

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Devlet Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu ve Devlet Bakanı Yüksel Yalova, dün Başbakan Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı ayrı ayrı ziyaret ederek, Anayasa değişikliği teklifini imzalattırdılar.

  Türk, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pazartesi günü için de FP lideri Recai Kutan ve DYP lideri Tansu Çiller'den randevu istedik. Hazırlanan kanun teklifi hakkında kendilerine bilgi sunacağız'' dedi. Türk, hazırlanan kanun teklifinin Anayasa'da ilk kez özelleştirme ile ilgili hükümlere de yer verdiğini bildirdi. Türk, teklife, Anayasa'nın 125. Maddesinde kamu hizmetleri ili ilgili imtiyaz şartname ve sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıkların, ulusal ve uluslararası tahkim yoluyla çözülmesine olanak tanıyan bir hüküm eklenmesinin öngörüldüğünü söyledi.

  Türk,‘‘Anayasa'nın 155. Maddesinde Danıştay'ın yetkileri arasında bulunan kamu hizmetleri ile ilgili imtiyaz şartname ve sözleşmelerini inceleme görevi bundan böyle bu şartname ve sözleşmeler hakkında görüş, düşünce bildirme olarak değiştirilmektedir. Yapılan değişiklikler bu çerçeve içindedir’’ dedi. Danıştay'ın bazı eleştirilerinin olduğunun belirtilmesi üzerine de, ‘‘Danıştay'ın devre dışı bırakılması sözkonus değil’’ dedi. Teklif milletvekillerinin de imzasına açılacak.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı