Gündem Haberleri

  Anayasa atışması

  Taner YENER / DHA
  27.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Kültür Üniversitesi’nde (İKÜ) gerçekleştirilen “Dünya’da ve Türkiye’de Ceza Hukuku Reformları Kongresi” Yargıtay Birinci Başkanı Hasan Gerçeker ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yargı bağımsızlığı tartışmasına sahne oldu.

  Gerçeker de ceza hukukunun, hukuk sistemi içinde haksızlıkları önleme, adaleti sağlamak bakımından çok önemli bir işleve sahip olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bilindiği gibi son günlerde içinden geçmekte olduğumuz anayasa değişikliği süreci ile ilgili olarak çok şey söylendi. Düzenlediğimiz raporlarla ilgililere kurumsal düşüncelerimizi bildirdik. Ama ne yazık ki özellikle yargı ile ilgili düzenlemeler bizim görüşlerimiz doğrultusunda olmadı. Her zaman eleştirdiğimiz, yargı bağımsızlığını geriye götürdüğünü söylediğimiz 12 Eylül Anayasası’nın da gerisinde düzenlemeler yapıldı. Demokratik süreç işliyor. Sonucunu hep birlikte göreceğiz ve çıkacak sonuca hepimizin saygı göstermesi zorunluluğu vardır.”
  Ergin ise Gerçeker’in bu sözlerine karşı şunları söyledi: “Evet 1982 Anayasası’ndan geriye bir gidiş var. Buna ben de katılıyorum ama bu yargı üzerindeki vesayetçi anlayıştan geriye doğru bir gidiş var. Yargının müdahaleci anlayışını sınırlayacak, kuvvet ayrılığı sınırında tutacak bir düzenleme olduğunu düşünüyoruz. Dünyadaki mukayeseli örneklere bakarsak, bunun onlara uyumlu bir değişiklik olduğunu anlayacaksınız.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı