GeriGündem 'Anayasa 1982 bunlar 1930 model'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Anayasa 1982 bunlar 1930 model'

'Anayasa 1982 bunlar 1930 model'

Başbakan Binali Yıldırım, CHP’ye eleştirilerini, “Bir yandan gençlerin siyasete girmesine karşı çıkıyor bir yandan çocuklara film çevirtip ‘hayır’ reklamı yaptırıyor. Bunlar çağdışı. Anayasa 82 model, bunlar 1930 model. Bu zihniyetle bir yere gidilmez” sözleriyle sürdürdü. Yıldırım, dün Uşak ve Muğla mitinglerinde özetle şunları söyledi:

‘HER ŞEY DEĞİŞECEK’ YALAN

“16 Nisan’daki referandumla Türkiye ‘iktidar oldu, olmadı’ işini geride bırakıyor. 2019’da başlayacak bu sistem. Şimdi o yalanı da söylüyorlar, ‘16 Nisan’dan sonra her şey değişecek. Yeni sistem devreye girecek.’ Böyle bir şey yok. Önünüze iki sandık gelecek. Biri Cumhurbaşkanı, diğeri Meclis seçimi. Cumhurbaşkanlığı’na kimi seçerseniz, Türkiye’yi 5 sene kim idare edecek ona karar vermiş oluyorsunuz. Güvenoyunu siz veriyor, hükümeti siz seçiyorsunuz. 5 yıl geçti beğendiniz, bir 5 yıllığına daha seçiyorsunuz.

ENGELLİ KOŞU BİTİYOR

Demokrasi tarihimize, 1950’ye bakalım. Daha ilerisine gitmeyin, çünkü orada CHP’den başkası yok. Tek parti. 1950’de kim geldi? Merhum Menderes. 10 yıl çok büyük işler yaptı. Tek başına iktidardı. Başka tek başına nerede var? Merhum Özal. O da çok güzel işler yaptı. Bir de kim var; AK Parti, Recep Tayyip Erdoğan. 14 yıl sizlerin desteği ile destan yazdık. Bu yeni sistemde engelli koşu bitiyor, engelsiz koşu başlıyor.

ÇOCUKLARI KULLANIYORSUN

Bu CHP, bir yandan gençlerin siyasete girmesine karşı çıkıyor. Bir yandan da çocuklara film çevirtip ‘hayır’ deyin diye reklam yaptırıyor. Gençlerin önünü açacak değişimi engellemek için çocukları kullanıyorsun. 16 Nisan’da bu ‘hayırcı’ zihniyete gereken cevabı gençlerden bekliyoruz. 9 milyon genç var. Diyor ki askerlikten muaf olacak. Yanlış, erteleme var, yalan söylüyor. Bunlar çağdışı. Bunların modeli daha eski. Anayasa 82 model, bunlar 1930 model. Bu zihniyetle bir yere gidilmez.

MEYDANA ÇIK, MEYDANA

Bu CHP 1960’dan bu yana tek başına iktidar olmadı. Darbelerin arkasından fırsat bulursa iktidarın bir tarafından tutundu. Bunların ülke yönetme tecrübesi, bilgisi yok. Millet, SSK’yı nasıl batırdığını unuttu zannediyor. Şimdi kalkmış salon salon geziyor. Salonlardan çıkmıyor, gel meydana kardeşim, meydana çık, meydana. Bu değişikliğe kimler ‘Hayır’ diyor? CHP, HDP, PKK, FETÖ, Avrupa’nın bazı ülkeleri, Almanya, Hollanda, İsviçre, ‘Hayır’ diyor. Bunlar tesadüf mü? MHP’ye, BBP’ye, SP’ye, CHP’ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum. Türkiye’nin geleceği için, daha güzel günler için 16 Nisan’da evet...”

ŞABAN DİŞLİ DE KONUŞTU

Başbakan Binali Yıldırım’ın mitingi öncesinde kürsüye çıkanlar arasında FETÖ darbe girişimi sonrasında tutuklanan ve TSK’dan ihraç edilen Tümgeneral Mehmet Dişli’nin kardeşi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli de yer aldı.

"SEN DE ‘EVET’ DE, İKTİDAR OLURSUN"

“Bugün AK Parti. Yarın başka parti. ‘Hayır, hayır, hayır’ diyeceğine Kılıçdaroğlu, sen de ‘Evet’ de. Bu değişikliği yapalım. Sen de çalış, milletin gözüne gir, sen de iktidar olursun. Niye karşı çıkıyorsun? Buna Türkiye’nin ihtiyacı var. Bu ne AK Parti için ne Erdoğan için. Terörle mücadele gücümüz artacak. Güçlü hükümet demek terörün korkulu rüyası demektir. Bakın kaçacak delik arıyorlar. Siirt’teydim, Bitlis’teydim. Aynı Uşak’taki gibi herkes ‘Kahrolsun PKK ‘diye bağırıyor. 2 yıl önce millet bayraklarını çıkaramıyordu, terör örgütü milleti sindirmişti. Nereye giderlerse gitsinler, enselerindeyiz. Canlarına okuyacağız. 16 Nisan’da Türklüğün bekası için, vatanımız için kararımız; evet.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle