Gündem Haberleri

  Anavatan'lı Yiğit: Devlet 5 tavuğa 1 kuzu versin

  Hürriyet Haber
  19.01.2006 - 12:26 | Son Güncelleme:

  Kuş gribi nedeniyle kanatlı hayvanların itlafı sürerken, Anavatan Partisi'nden bu konuda yeni bir öneri geldi. ANAP'lı Kars Milletvekili Selami Yiğit, hükümetin vatandaşı kümes hayvancılığı yerine küçükbaş hayvancılığa yönlendirebileceğini belirterek, "Beş kanatlı hayvana karşı bir kuzu verilebilir. Kuzu temini konusunda sorun yaşanırsa Avustralya ve Yeni Zelanda’dan çok ucuza kuzu sağlanabilir" diye konuştu.

  ANAP Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir ve Kars Milletvekili Selami Yiğit, parlamentoda bir basın toplantısı düzenleyerek, kuş gribinin yaşandığı illerde yaptıkları araştırma sonuçlarıyla ilgili bilgi verdiler. Akdemir, Ağrı ve Doğubeyazıt’a giden Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın hastaneye bile gitmeden Ankara’ya geri döndüğünü belirterek, Doğubeyazıt hastanesinde sadece bir gönüllü doktor ile bir pratisyen hekim olduğunu ve bir doktora yüzbine yakın hasta düştüğünü anlattı.

  Akdemir, hükümetin kuş gribinden daha tehlikeli olduğu görüşünü savunarak, "Bu kriz son derece basiretsiz yönetilmiştir. Bakanlar hem yetersiz, hem nezaketsiz davranmıştır. Bu hükümet hem kel hem foduldur" dedi.

  ANAP Kars Milletvekili Selami Yiğit de, Türkiye’nin Şubat ve Mart aylarında da göçmen kuşların güzergahında olacağını belirterek, acilen risk haritası çıkarılması gerektiğini bildirdi. Yiğit, hükümetten kümes hayvancılığının kaldırılacağı açıklamaları yapıldığına da dikkat çekerek, kümes hayvancılığı sorununun orta ve uzun vedede çözülmesi gerektiğini ancak bunun yerine ne konulacağının da hükümet tarafından bulunması gerektiğini kaydetti.

  Yiğit, bu krizin belki bir fırsat olarak değerlendirilerek, vatandaşların küçükbaş hayvancılığa yönlendirilebileceğini belirterek, "Kanatlı hayvancılık küçükbaş hayvancılıkla ikame edilebilir. Beş kanatlı hayvana karşı bir kuzu verilebilir. Kuzu temini konusunda sorun yaşanırsa Avustralya ve Yeni Zelanda’dan çok ucuza kuzu sağlanabilir" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı