Gündem Haberleri

  Anavatan'da seçimden sonra olağanüstü kongre beklentisi

  ANKA
  09.07.2007 - 09:34 | Son Güncelleme:

  Anavatan Partisi’nde Erkan Mumcu’ya yönelik tepkiler dinmek bilmiyor.

  Demokrat Parti ile yürütülen birleşme ve ittifak görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması, partinin seçimlere katılmama kararı, Mumcu’ya yönelik tepkilere yol açarken, bu tepkiler, seçim sonrası için de olağanüstü kongre beklentilerinin artmasına neden oldu.

  Mumcu’ya tepki gösteren isimler arasında bulunan Malatya Milletvekili Miraç Akdoğan, Mumcu’nun bu süreçte ciddi prestij kaybına uğradığını belirterek seçim sonrasında olağanüstü kongrenin gündeme gelebileceğini söyledi. Eski ANAP milletvekili Halil İbrahim Özsoy ise Anavatan’ın seçimden kaçmasının affedilmez bir hata olduğunu ifade ederek Mumcu’nun seçimden sonra bunun vebalini ödeyeceğini söyledi.

  DP ile yürütülen birleşme ve ittifak görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması, partinin 22 Temmuz seçimlerine katılmama kararı ve son günlerde tartışma konusu olan “birleşme görüşmelerinin yürütüldüğü günlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’le görüştüğü” iddiaları Mumcu’yu sıkıntıya soktu. Mumcu’ya yönelik tepkiler dinmek bilmezken, bazı milletvekillerinin Mumcu’yu istifaya çağırmaları ise seçim sonrası için olağanüstü kongre ihtimalini gündeme getirdi. Kulislerde 22 Temmuz’un ardından Anavatan Partisi’nde önemli değişiklikler olacağı yorumları yapılırken, Malatya Milletvekili Miraç Akdoğan, Mumcu’ya tepkisini, “Erkan Mumcu partide ve politika da ciddi prestij kaybına uğradı” şeklinde dile getirdi.


  HAYDAR BAŞ BİLE SEÇİME GİRİYOR, ANAVATAN GİRMİYOR


  Anavatan Partisi’nin seçime girmeme kararının büyük bir hata olduğunu belirten Akdoğan,”Haydar Baş bile seçime giriyor, Anavatan girmiyor. Seçime girmeden bir siyasi parti, parti olur mu? Girmezse böyle olur, sivil toplum örgütünden farkı kalmaz” dedi. Akdoğan, Anavatan’ın seçime girmemesi nedeniyle Mumcu’nun tarihi bir hata yaptığını da kaydederek “Anavatan’ın ölüsü bile yüzde 3 oy alırdı. Şimdi seçmen ortada kaldı” dedi. Akdoğan, Anavatan’da herkesin 23 Temmuz’u beklediğini ifade ederek “ben de herkes gibi 23 Temmuz’u bekliyorum. Ama tahminim 23 Temmuz ve sonrasında ne Mumcu kalır ne de Ağar” diye konuştu.


  ÖZSOY: SEÇİMDEN SONRA VEBALİNİ ÖDEYECEK


  Kongre sürecinde partiden istifa eden eski ANAP Milletvekillerinden Halil İbrahim Özsoy ise Erkan Mumcu’nun Anavatan’a yapılabilecek en büyük kötülüğü yaptığını savundu. Özsoy, “partinin bu hale gelmesine sebep olanlar seçimden sonra bunun vebalini ödeyecek” dedi. 25 yıllık bir partinin seçime girmemesinin büyük bir hata olduğunu kaydeden Özsoy, “Anavatan’ın seçimden kaçması affedilmez, partiyi flu hale getirdiler, görünmez kıldılar” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı