Gündem Haberleri

  ANAVATAN kongreye gidiyor, Mumcu aday olacak

  A.A
  20.05.2008 - 15:55 | Son Güncelleme:

  Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, partisinin Haziran sonunda olağanüstü kongreye gideceğini, kongrede yeniden aday olacağını açıkladı.

  Anavatan Partisi'nin 25. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla parti genel merkezinde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı gerçekleştirildi.

  Mumcu, MKYK'nın ardından düzenlediği basın toplantısında, çeyrek asrı tamamlayan ANAVATAN'ın bu dönemde, en çok konuşulan parti olduğunu ifade etti.
  25 yıldır ANAVATAN'ın, Türkiye için ne denli değerli ve önemli bir yapı olduğunu kanıtladığını vurgulayan Mumcu, hiçbir yapının aslının yerini tutamayacağını ve neticede, aslına hizmet edeceğini kaydetti. Erkan Mumcu, bugünlerde meydana gelen olayların ANAVATAN'ın birleştirici ve bütünleştirici anlayışına ne kadar ihtiyaç duyulduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.

  Anavatan partisinin, Türkiye'nin kendisinden beklediklerini vermesi ve partinin yeniden yapılanmasına fırsat vermek için 28-29 Haziran tarihlerinde olağanüstü kongre kararı aldıklarını bildiren Mumcu, kongre tarihinin Haziran sonu olarak belirlenmesinin demokratik bir yarışmayı arzu eden herkese açık olması amacı taşıdığını söyledi.

  Merkez sağda bütünleşme çalışmalarına da değinen Mumcu, Demokrat Parti ile görüştüklerini, her iki partiden görevlendirilen yöneticilerin 1,5 aydır müzakere yürüttüklerini ifade etti.

  “Gelinen nokta, mutabakat değildir” diyen Mumcu, iki partinin diğerine iltihak etmesinin ne Türkiye'ye ne de bu partilere fayda sağlamayacağını belirtti.

  KURUCULAR KURULU

  Ortaklaşa oluşturulacak kurucular kurulu girişimiyle, toplum tarafından siyasette bulunması arzu edilen insanların da yer aldığı, üçüncü bir çatının teşekkül ettirilmesi ve bu çatı altında yeni bir unvanla partilerin birleşmesini istediklerini ifade eden Mumcu, iki partinin delegelerinin oluşturacağı kurucular kurulunun partinin yönetim kademelerini belirlemesini önerdiklerini anlattı.


  Mumcu, muhataplarının genel seçim öncesi koşullarda başlayan ve yarım kalan süreci devam ettirmek istediklerini de belirterek, ancak kendilerinin başarısızlıkla sonuçlanan bu sürece katılmadıklarını dile getirdi.

  Mumcu, “İyi niyetle başlattığımız bu süreç, bu noktada kesilmiş görünmektedir” diye konuştu.

  Anavatan Partisi'nin kamuoyunun duyarlılıkları adına ortaya koyabileceği başka fedakarlık kalmadığını söyleyen Mumcu, partisinin “ilhak, iltihak” anlamına gelecek hiçbir çözümü kabul etmeyeceğini ifade etti.

  Yerel seçimler dolayısıyla zamanın da kısıtlı olduğunu belirten Mumcu, “Bu defter burada noktalanmış diyebiliriz” dedi.

  Muhataplarında anlayış değişikliği olup olmayacağını bilmediğini belirten Mumcu, 10 Haziranda kongre gündemini açıklamış olacaklarını, bu süreç içerisinde muhataplarından çözüme yönelik bir anlayış değişikliği olursa, bunu hayata geçirmenin mümkün olabileceğini, ancak böyle bir anlayış değişikliği beklemediklerini ifade etti.

  Erkan Mumcu bir gazetecinin, “Tansu Çiller'in bu görüşmelere müdahil olabileceği belirtiliyor” sözleri üzerine, “bu ilişkilerin ancak kurumlar arası yürütülebileceğini, muhataplarının ancak seçilmiş parti organları olacağını” söyledi.

  Bir başka soru üzerine ise Mumcu, yasal süre kısıtlaması ve kongre gündeminin 10 Haziranda açıklanması nedeniyle bütünleşme fırsatının birkaç yıl için ortadan kalkacağını dile getirdi.

  Mumcu, bir soru üzerine kongrede yeniden aday olacağını belirterek, “Ben bu mücadeleye devam edeceğim. Bunun aksi ancak delegelerin iradesiyle olacaktır” diye konuştu.

  Basın toplantısının ardından Anavatan Partisi il başkanları Mumcu başkanlığında bir araya geldi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı